Turska bombardovala hram star 3.000 godina u Siriji

Hram na severu Sirije, star 3.000 godina, iz vremena sirijsko-hetitiske države, oštećen je tokom turskog bombardovanja Kurda, saopštila je danas opoziciona Sirijska opservatorija za ljudska prava, a jedan arhelogog je rekao da je to "katastrofa" slična oštećenju ostataka drevnog grada Palmire.
Arheološko nalazište Ain Dara iz "aramejske ere" (1.300-700 godine pre nove ere) je u enklavi Afrin, koja je više od nedelju dana meta turske vojne ofanzive. 
 
Opservatorija je navela da je u napadu u petak oštećeno 60 odsto nalazišta. To arheološko nalazište na oko 50 hektara otkriveno 1982. godine, sadrži impozantne bazaltne lavove i freske u kamenu, rekao je generalni direktor Antikviteta i muzeja Sirije, Mamun Abdelkarim.
 
"Tri hiljade godina civilizacije uništeno je jednim napadom", rekao je stručnjak Frans presu. Abdelkarim je ošetećenje hrama uporedio s akcijom džihdista Islamske države koji su 2015. godine uništili ostatke antičkog grada Palmire.
 
Taj stručnjak je zbog turske ofanzive zabrinut i za područje Džabal Saman, gde su bogati ostaci drevnih sela s početka hrišćanstva, koja su na spisku svetske baštine Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko). Turska je 20. januara pokrenula ofanzivu na severu Sirije, da bi sa svoje granice potisnula ojačale kurdske borce, smatrajući da su povezani s kurdskim separatistima u Turskoj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet