Procureli izveštaj uzbrukao raspravu oko Bregzita

Procureli izveštaj s tmurnim ekonomskim prognozama za Veliku Britaniju rasplamsao je raspravu oko izlaska zemlje iz Evropske unije.
Pristalice Bregzita su danas ocenile da je objavljivanje dokumenta pokušaj da se omete izlazak iz EU, dok su proevropski poslanici optužili Vladu da krije loše vesti.
 
U proceni napravljenoj za vladu, koja je objavljena na sajtu Bazfid (BuzzFeed), navodi se da će Velikoj Britaniji u svakom slučaju biti lošije posle Bregzita, bez obzira na sporazum o trgovini koji postigne s Unijom.
 
Navodi se da bi sa sporazumom o slobodnoj trgovini, u narednih 15 godina rast bio pet odsto niži nego po sadašnjim prognozama. U slučaju da nema dogovora, rast bi bio osam odsto niži, a u slučaju da Velika Britanija ostane na jedinstvenom tržištu EU, pad bi bio dva odsto.
 
Državni sekretar u ministarstvu za Bregzit Stivi Bejker je rekao da je objavljeni dokument na Bazfidu "selektivna interpretacija preliminarne analize". "To je pokušaj da se podrije naš izlazak iz EU", rekao je on. U napetoj debati, u donjem domu parlamenta, Bejker je rekao da su se prethodna predviđanja o strmoglavom padu privrede posle referenduma 2016. godine, zasad, pokazala kao pogrešna.
 
Proevropski poslanici su optužili vladu za zataškavanje i tražili objavljivanje svih internih dokumenta s procenama Bregzita na privredu. "Manjak transparentnosti nije u nacionalnom interesu", rekla je laburistkinja Hilari Ben. Bejker je rekao da Vlada neće objaviti svoje analize dok traju pregovori s EU, zato što bi to "sigurno ugrozilo nacionalni interes".
 
Velika Britanija treba da izađe iz EU u martu 2019, ali još nisu počeli pregovori Londona i Brisela o budućim trgovinskim odnosima. Vlada Velike Britanije navodi da želi "bliske i specijalne" trgovinske odnose s EU. Gornji dom parlamenta je danas počeo da razmatra predlog zakona o izlasku iz EU, ključni zakon koji treba da prenese hiljade zakona EU u britansko zakonodavstvo kada zemlja izađe iz Unije. Bez toga Velika Britanija bi imala veliku prazninu u svojim zakonima.
  • neko

    31.01.2018 09:34
    Zez 2
    Mislim da se gospodin Nikola malo preračunao, jer je jako pogubno za male ekonomije (Srbija) biti na velikom tržištu ako ne proizvodimo ništa za to tržište. Takozvano isisavanje para iz malih ekonomija pod okriljem globalizacije.

    Dalje, englezi su nam toliko puta zabili nož u leđa da im, od srca, želim da idu što daje od nas i da nas, u ovoj projekciji, zaobiđu u širokom krugu, ako iole stremimo napredku. (Pogledati engleske upade u Kinu i Indiju ili ako neko baš ne vidi Anglosaksonsle, čitaš Amerika, upade u današnji severno američki kontinent).

  • Nikola

    31.01.2018 07:38
    Zez
    Uvek su bili kvarni i sada su mislili samo na sebe i kako ce se izvući od sirijskih izbeglica, a Evropu ko šiša, ali u današnje vreme globalizacije najgluplja stvar je ne biti u sastavu velikog tržišta.
    Tek će da osete udar za jedno dve do tri godine. Na žalost obični ljudi će najviše osetiti a ne političari.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.