Rumunski onlajn sajt Zlatna era (Golden Era) počinje prodaju predmeta koji su pripadali Čaušesku večeras, preneo je AP.
Na prodaju je stavljeno 250 predmeta, među kojima njegova krznena lovačka kapa, jer je bio strastveni lovac, cipele, torbica napravljena za njegovu suprugu Elenu Čaušesku i čak i toaletni papir, koga nije bilo dovoljno za građane Rumunije tokom perioda komunizma u toj zemlji.
Julian Plestiju, direktor u aukcijskoj kući Artmark, izjavio je da su potencijalni kupci srednjovečni Rumuni koji žele da imaju uspomenu na protekli period i mladi koji žele da imaju neki od predneta jer je to u današnje vreme u trendu.
Nikolaj Čaušesku je bio predsednik Rumunije od 1965. sve do svoje smrti, 1989, kada je streljan. Suđenje i izvršenje kazne su snimljeni video-kamerom, a snimak je munjevitom brzinom obišao svet, dok ga je rumunska televizija prikazala nekoliko dana kasnije. Čaušesku je sa suprugom Elenom prvo helikopterom pobegao iz Bukurešta 22. decembra 1989. godine, prvo u svoju rezidenciju u Snagovu, a odatle u Trgovište, gde ih je uhvatila lokalna policija.
Nakon nekoliko sati čekanja predati su vojsci, 25. decembra vojni preki sud osudio ih je na smrt po raznim optužbama, od nelegalnog bogaćenja do genocida i streljani su u Trgovištu. Pre nego što su ubijeni, Čaušesku je otpevao deo "Internacionale" i rekao da će istorija pokazati da je on bio u pravu, dok je njegova supruga vikala prisutnima da idu dođavola.
Grob Čaušeskuovih, zvanično, ne postoji, na grobnici gde su sahranjeni stoje imena dva generala sa datumom smrti koji odgovara datumu smrti bračnog para Čaušesku. Rumunska država je odbila sve zahteve porodice i sledbenika da se posmrtni ostaci prenesu u neki mauzolej ili crkvu i da im se grob obeleži.
Komentari 1
Homo-NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar