Guteres je izrazio nezadovoljstvo napretkom u procesima vezanim za osnivanje Specijalnog suda za zločine Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), navodeći da je to pokazatelj iskrene namere Kosova da unapredi vladavinu prava.
U izveštaju o situaciji na Kosovu, koji obuhvata period od 16. oktobra 2017. do 16. januara 2018, navodi se da nedavni pokušaji poslanika da ukinu zakon o Specijalnom sudu podrivaju kredibilitet kosovskog parlamenta. Generalni sekretar UN pozvao je političke lidere na Kosovu da pokažu punu posvećenost vladavini prava.
Guteres je naveo da je ubistvo Olivera Ivanovića izazvalo "šok i gnev" na Kosovu i širem regionu i dodao da je brzo otkivanje odgovornih i njihovo privođenje pravdi od ključne važnosti za održavanje "zamaha" ka trajnom miru na Kosovu.
"Pozdravljam uzdržanost političkih lidera posle ovog kukavičkog zločina, kao i odlučnost Beograda i Prištine da sarađuju i spreče potpirivanje političkih tenzija", navodi se u izveštaju generalnog sekretara UN, koji će se 17. februara naći pred Savetom bezbednosti.
U izveštaju se dodaje da UN nastavljaju da podržavaju napore Evropske unije za unapređenje mira, napretka i stabilnosti na Kosovu i pozivaju se politički lideri u Beogradu i Prištini da nastave sprovode dogovora postignute tokom dijaloga u Briselu.
Guteres je konstatovao da u periodu koji pokriva izveštaj nije bilo napretka u uspostavljaju Zajednice srpskih opština.
Generalni sekretar UN naveo je da se tokom 2017. na Kosovo dobrovoljno vratilo 498 ljudi, dodajući da je to najniži broj od 2000. godine.
Sednica Saveta bezbednosti o situaciji na Kosovu zakazana je za 17. februar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
nema autoriteta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar