Ova amnestija je sprovođenje obećanja koje je premijer Hajlemariam Desalegn dao 3. januara da će osloboditi jedan broj političara i zatvoriti zloglasni zatvor Mekelavi.
Fena je javila da je od ukupnog broja oslobođenih njih 417 bilo zatvoreno po optužbama za terorizam, podsticanje na nasilje i verski ekstremizam.
Televizija je dodala da će zatvorenici biti oslobođeni posle prolaska programa rehabilitacije. Andualem i Eskinder bili su osuđeni na doživotuni zatvor, odnosno 18 godina zatvora 2012. godine po zakonu protiv terorizma.
Oni su bili optuženi da su vezani za opozicionu grupu u izgnanstvu u SAD, Ginbot 7, koju etiopske vlasti smatraju terorističkom organizacijom.
Organizacije za odbranu ljudskih prava redovno osuđuju zakon o terorizmu te zemlje kao suviše nejasan i smatraju da ga etiopske vlasti koriste da uguše političku opoziciju i slobodu medija.
Premijer je rekao, kada je najavio amnestiju, da je to mera čiji cilj je da se poboljša nacionalni konsensus, a doneta je posle najvećih antivladinih protesta u poslednjih četvrt veka.
Sredinom januara oslobođen je prvi kontingent od 115 zatvorenika među kojima je bio i vodeći etiopski opozicionar Merara Gudina.
Objava o amnestiji usledila je posle najozbiljnijih protesta otkako je trenutna garnitura došla na vlast 1991. Demonstracije su počele krajem 2015. i zahvatile celu zemlju, dovodeći do višemesečnog vanrednog stanja koje je u međuvremenu ukinuto.
Vlada Etiopije je dugo optuživana zbog hapšenja novinara-kritičara i opozicionih lidera. Organizacije za zaštitu ljudskih prava i opozicione grupe su tražile njihovo oslobađanje, tvrdeći da su uhapšeni zbog izmišljenih optužbi i kažnjeni zbog svojih stavova.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar