Međutim, kako se dodaje u tekstu, Evropa ne bi smela da odustane od svoje namere, inače će Rusija i Turska zauzeti njeno mesto.
"Nakon duge pauze, EU je ponovno spremna da diskutuje o proširenju svojih granica", ističe FT i podseća da je još prošle godine predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker vladama šest zemalja Zapadnog Balkana obećao "pouzdanu perspektivu članstva u EU".
Britanski list ipak podseća da je od 2004. godine došlo do zamora od proširenja EU na istok i da su problemi sa migrantima izazvali ogorčenje među biračima u Uniji. Autor teksta, međutim, napominje da ne bi trebalo zaboraviti na važan segment, a to je geostrateški značaj koji bi proširenje EU imalo u slučaju Zapadnog Balkana. Dodaje se i da je i dalje u interesu svih strana da ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU bude realna perspektiva za balkanske zemlje u kojima su mnogi, nakon tolikih godina čekanja na pragu, postali veoma sumnjičavi po pitanju iskrenosti Brisela.
List navodi i da su sve te zemlje nakon teškog perioda devedesetih godina prošlog veka postigle određenu stabilnost, što se takođe mora uzeti u obzir, kao i da je veoma važna uloga Zapadnog Balkana u praćenju velikog migracionog talasa.
"Obećanja o članstvu aktivirala su niz teških odluka koje su zemlje Zapadnog Balkana donele kako bi postale deo EU. Na primer, Srbija je napravila ozbiljne ustupke u vezi sa Kosovom. Međutim, put ulaska u EU ostaje veoma dug, a u međuvremenu se uticaj EU smanjuje. Danas je samo 26 odsto Srba za ulazak u Evropsku uniju", piše britanski list.
"Fajnenšel tajms" upozorava i da "Rusija i Turska spremno čekaju da zauzmu mesto EU ako EU odustane". List potom navodi i da je činjenica da da ni jedna od šest zapadnobalkanskih zemalja nije ispunila još kriterijume za članstvo. Pošto je Junker izjavio da će se realna perspektiva ocenjivati u skladu sa realnim napretkom zemalja, to znači, navodi FT, da teoretski, neka od tih zemalja može prestići druge na putu ka EU tokom tog perioda.
"Tu se pre svega misli na to da EU prepozna napredak Albanije i prekine sve teorije o navodnom favorizovanju Srbije na putu ka članstvu", piše list.
Komentari 9
putokaz
enver hodza
makijaveli
Za vreme Vlade Z.Djindjica taj plan je bio za 2010.g. i znamo kako se zavrsilo.
Sada imamo neki uslovni plan do 2025.g. ali treba ispuniti puno toga, gde su neka poglavlja preteska za ovu vlast.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar