"Albanija može da prestigne Srbiju na putu ka EU"

"Fajnenšel tajms" ocenjuje da, posle predstavljanja Strategije EU za Zapadni Balkan, izgledi da te zemlje uđu u Uniju ostaju daleki.
"Albanija može da prestigne Srbiju na putu ka EU"
Foto: Pixabay
Međutim, kako se dodaje u tekstu, Evropa ne bi smela da odustane od svoje namere, inače će Rusija i Turska zauzeti njeno mesto.
 
"Nakon duge pauze, EU je ponovno spremna da diskutuje o proširenju svojih granica", ističe FT i podseća da je još prošle godine predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker vladama šest zemalja Zapadnog Balkana obećao "pouzdanu perspektivu članstva u EU".
 
Britanski list ipak podseća da je od 2004. godine došlo do zamora od proširenja EU na istok i da su problemi sa migrantima izazvali ogorčenje među biračima u Uniji. Autor teksta, međutim, napominje da ne bi trebalo zaboraviti na važan segment, a to je geostrateški značaj koji bi proširenje EU imalo u slučaju Zapadnog Balkana. Dodaje se i da je i dalje u interesu svih strana da ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU bude realna perspektiva za balkanske zemlje u kojima su mnogi, nakon tolikih godina čekanja na pragu, postali veoma sumnjičavi po pitanju iskrenosti Brisela.
 
List navodi i da su sve te zemlje nakon teškog perioda devedesetih godina prošlog veka postigle određenu stabilnost, što se takođe mora uzeti u obzir, kao i da je veoma važna uloga Zapadnog Balkana u praćenju velikog migracionog talasa.
 
"Obećanja o članstvu aktivirala su niz teških odluka koje su zemlje Zapadnog Balkana donele kako bi postale deo EU. Na primer, Srbija je napravila ozbiljne ustupke u vezi sa Kosovom. Međutim, put ulaska u EU ostaje veoma dug, a u međuvremenu se uticaj EU smanjuje. Danas je samo 26 odsto Srba za ulazak u Evropsku uniju", piše britanski list.
 
"Fajnenšel tajms" upozorava i da "Rusija i Turska spremno čekaju da zauzmu mesto EU ako EU odustane". List potom navodi i da je činjenica da da ni jedna od šest zapadnobalkanskih zemalja nije ispunila još kriterijume za članstvo. Pošto je Junker izjavio da će se realna perspektiva ocenjivati u skladu sa realnim napretkom zemalja, to znači, navodi FT, da teoretski, neka od tih zemalja može prestići druge na putu ka EU tokom tog perioda. 
 
"Tu se pre svega misli na to da EU prepozna napredak Albanije i prekine sve teorije o navodnom favorizovanju Srbije na putu ka članstvu", piše list.
  • putokaz

    10.02.2018 02:16
    alter eu
    mene vest raduje, nek im je sa srećom.
  • enver hodza

    09.02.2018 17:24
    neka prestigne i neka trci da otrcio sto dalje i neka ne zeljna plodne zeme od drugih vec neka na svojoj goleti i pusta drinove i diluje gudru.Zemlja bez lodne zemlje zeljna svega.
  • makijaveli

    09.02.2018 16:37
    podsetnik
    Samo da se podsetimo, da je za vreme Vlade A.Markovica postojao realan plana, da tadasnja Jugoslavija udje u EU do 1999.g. Taj plan je srusio Sloba i to je poznato.
    Za vreme Vlade Z.Djindjica taj plan je bio za 2010.g. i znamo kako se zavrsilo.
    Sada imamo neki uslovni plan do 2025.g. ali treba ispuniti puno toga, gde su neka poglavlja preteska za ovu vlast.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.