"Rast prodaje je očekivan i ojačan primenom novih programa o oružju, zatim vojnih operacija koje su u toku u nekoliko država i dugotrajnih regionalnih napetosti, što sve dovodi do povećanja narudžbina za proizvodnju oružja i ratne tehnike", navodi se u izveštaju.
Proizvođači oružja u Južnoj Koreji koji sve više snabdevaju svoju vojsku pokazuju najveći postotak porasta. Povećana proizvodnja oružja je zapravo odraz straha od mogućeg sukoba sa Severnom Korejom, pa je prodaja ratne opreme i oružja u toj zemlji porasla za čak 20 odsto u odnosu na 2016. i dostigla 8,4 milijarde dolaraa.
Američke firme zadržale su se na samom vrhu ove industrije s porastom prodaje od četiri odsto, odnosno na više od 217 milijardi dolara, što je čak 58 odsto svetske trgovine. Američka odbrambena firma Lockheed Martin - najveći svetski proizvođač - imala je rast prodaje od 11 odsto u 2016. godini zahvaljujući povećanju isporuci lovaca F-35, kao i njihove firme Sikorsky koja proizvodi helikoptere.
Aude Flojrant, iz švedskog instituta kaže da je uveren da će se rast prihoda u SAD-u verovatno nastaviti. Predsednik Tramp, naime, želi da poveća budžet Pentagona i obnovi američki nuklearni arsenal.
I prodaja ruskih firmi porasla je za 3,8 odsto, na 26,6 milijardi dolara, što je nešto sporije u odnosu na prethodne godine. Moskva je podstakla potrošnju kako bi revidirala svoje vojne sposobnosti, ali nabavka je nedavno usporena zbog finansijske situacije u zemlji.
"Rusija je ozbiljno pogođena padom cene nafte i plina na svetskom tržištu", kaže Flojrant.
On je ukazao na regionalne sporove, kao što je situacija sa ostrvima u Južnom kineskom moru, što je takođe glavni razlog povećane prodaje oružja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar