Policija je u petak saopštila da su kamioni spaljeni u tri napada na preduzeća šumske industrije. Napadači su prisilili vozače da izađu iz kamiona i zapalili ih u oblastima Bio Bio i Araukania, 700 kilometara južno od glavnog grada, Santjaga. Tužilac je rekao da su vlasti u blizini mesta napada našle letke s potpisom radikalne grupacije Mapuča. Ali, vlasti još ne kažu ko su napadači, ni da li ima hapšenja.
"Radi se o ozbiljnim zločinima. Kako zbog materijalne štete, tako i zbog nivoa pripreme i upotrebe oružja", rekao je ministar unutrašnjih poslova Mario Fernandes.
Većina Mapuča živi u miru, ali jedna radikalna frakcija je već palila crkve i kamione, zahtevajući da im se vrati zemlja za koje kažu da je njihova. Uz to je policija optuživana za nasilje prema toj najvećoj grupi autohtonih stanovnika Čilea.
Novoizabrani predsednik Čilea Sebastian Pinera je napisao na Tviteru da "teroristički napadi u oblastima Araukania i Bio Bio ukazuju da je neophodnije nego ikada pre da se modernizuju policijske snage, restrukturira obaveštajni sistem i ojača koordinacija sudija i tužilaca".
Tužioci su nedavno optužili nekoliko policajaca za fabrikovanje dokaznog materijala montiranjem navodnih snimaka razgovora aktivista Mapuča uhapšenih pa puštenih prošle godine. Ti Mapuči su bili optuženi za upravljanje napadima na crkve i kamione, ali je tužilaštvo odustalo od tog slučaja zbog nedostatka dokaza.
Mapuči su se čitavih 300 godina borili protiv španskih osvajača Čilea, sve dok krajem 19. veka nisu vojno poraženi i saterani u Araukaniju, južno od reke Bio Bio. Čilenska vlast je potom podsticala doseljenike iz Evrope da kolonizuju tu oblast. Danas starosedeoci, Mapuči, žive u krajnjem siromaštvu kraj fabrika drvne industrije ili rade kao najamnici na poljoprivrednim imanjima potomaka doseljenih Evropljana.
Komentari 2
gari
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar