Poslednji put je toliki broj nezaposlenih zabeležen 1990. godine.
Analitičari "Makrohaba" s Ekonomskog fakulteta ističu da se nezaposlenost trenutno nalazi šest odsto ispod 20-ogodišnjeg proseka i niža je nego kada je bila na vrhuncu ekonomskog ciklusa 2008. godine, piše "Večernji list".
Rekordan broj nezaposlenih - 395.000 - imali su u zimskim mesecima s 2001. na 2002. godinu, a sadašnji pad nezaposlenosti nije vezan samo uz prestanak recesije i oporavak ekonomije, već i uz iseljavanje, navodi list.
Prve dve nedelje broj nezaposlenih smanjio se za približno tri hiljade u odnosu na kraj januara, a berza će sve brže prazniti kako se bude približavao Uskrs, početak opsežnijih radova u poljoprivredi i predsezonsko zapošljavanje. Rast nezaposlenosti u zimskim mesecima uobičajena je sezonska pojava u Hrvatskoj, no nešto veći dotok novonezaposlenih mogla bi biti najava usporavanja odlazaka radnika u inostranstvo.
"Nestašica radne snage zakonito će dovesti do toga da će se poboljšati položaj radne snage. Poslodavci su osvestili taj problem i prihvatili su da moraju da ulože u radnika da bi ga dobili", komentariše za Večernji list Davorko Vidović, savetnik HGK za tržište rada.
Prema njegovim rečima, radnici su postali ključni limitirajući faktor za razvoj, a poslodavci su zabrinuti i u skladu s tim se i ponašaju.
"Znam za nekoliko kompanija koje su već autobusima dovezle grupe od po 40 ili 50 radnika s Kosova, a mnogi su se angažovali i u pronalaženju radnika u Bosni i Hercegovini. Počela je bitka za ljude, a to će se osetiti i na primanjima zaposlenih", ističe Vidović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar