Naime, nacrt zakona predviđa šestogodišnji zatvor za osobe kojima se dokaže da su odstranile i najmanji deo polnog organa. Protiv nacrta su najglasnije islamska i jevrejska zajednica koje zakon vide kao napad na verske slobode.
U odbranu zakona stala je poslanica u parlamentu Silja Dögg Gunnarsdóttir koja tvrdi da zakon tretira prava deteta, a ne verska prava.
"Svi imaju pravo da veruju u šta žele, ali prava deteta su iznad verskih prava", rekla je Gunnarsdóttir.
Island je 2005. godine usvojio sličan zakon koji je tretirao zabranu uklanjanja dela ženskog polnog organa. U opisu nacrta novog zakona stoji kako obrezivanje muške dece predstavlja "intervenciju na detetovom telu koja može izazvati veliku bol".
Ukoliko predlog prođe prvo čitanje, zakon će otići pred parlamentarni komitet kako bi bio ocenjen pre samog usvajanja.
U otvorenom pismu Nordijske jevrejske zajednice zakon se kritikuje kao napad na judaizam, dok Ahmad Seddeeq iz Islandskog islamskog centra kaže kako je obrezivanje deo njegove vere.
Sa njima se slaže biskup Agnes M. Sigurðardóttir koji je rekao da se zbog zakona Jevreji i muslimani mogu osećati "nepoželjno" na Islandu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Marko
Lepo piše:
Island je 2005. godine usvojio sličan zakon koji je tretirao zabranu uklanjanja dela ženskog polnog organa.
ex chapman
ekrem junior
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar