Obrazloženje je da Irska ne veruje poljskom pravosudju, niti da bi Artur C. u domovini nakon poslednje reforme pravosudja imao šanse na pravedan proces. Taj slučaj može da se pokaže kao presedan i za odnos drugih sudova zemalja članica Evropske unije, pošto je Visoki sud u Dablinu zatražio da se o izručenju izjasni i Evropsku sud za ljudska prava u Strazburu.
"Poslednje promene poljskih zakona u pravosudju su tako velike da je irski Visoki sud primoran da prizna da je u Poljskoj pogažena pravna država i prekršeni su principi demokratije", saopštila je sudija Ajlin Doneli. Ona je, u odlučivanju da privremeno obustavi izručenje Poljaka u domovinu dok se ne izjasni sud u Strazburu, pošla pre svega od kritike Evropske komisije.
Evropska komisija je protiv Poljske, upravo zbog reforme pravosudja za koju ocenjuje da je atak na nezavisnost poljskih sudova, pokrenula član 7 Lisabonskog sporazuma po kojem Poljska zbog gaženja osnovnih evropskih vrednosti može čak da ostane bez prava glasa u EU. Evropske sudije do sada su kritikovale poljske reforme pravosudja i solidarisale se sa poljskim sudijama u izjavama medijima i javnim upozorenjima i saopštenjima, a Ajlin Doneli je prvi sudija u EU koji je tu kritiku uzeo u obzir i u konkretnoj presudi.
Vlada poljskog premijera Mateuša Moravjeckog obnovila je u februaru dijalog sa Evropskom komisijom, Moravjecki je predao šefu EK Žanu Klodu Junkeru "belu knjigu" koja objašnjava promene u poljskom pravosudju, a konzervativna vlada stranke Pravo i Pravda pokušava da uveri EU da je reforma u redu, a da pravna država nije ugrožena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar