Mini hladni rat zbog spomenika u Severnoj Karolini

Amerika i Rusija bile su saveznici u Drugom svetskom ratu kada je i stotine sovjetskih avijatičara obučavano u gradiću Elizabet Siti u okviru tajnog projekta, ali aktuelni pokušaji da se podigne spomenik njihovoj misiji izazvao je mini hladni rat u ovom malom gradu u Severnoj Karolini.
Rusko ministarstvo odbrane želi da podigne spomenik u bronzi visine skoro četiri metra i težine 25 tona u Elizabet Sitiju gde je realizovan "projekat Zebra", s kojeg je nedavno skinuta oznaka poverljivosti.
 
Spomenik, čiju izradu je Moskva spremna da plati, bio bi smešten u parku kod reke Peskvontenk.
 
Iako je prethodni saziv gradskog veća odobrio spomenik, aktuelni zvaničnici Elizabet Sitija odbili su da zbog međunarodnih tenzija na relaciji Vašington-Moskva, potpišu memorandum o razumevanju koji je trebalo da bude sledeći korak.
 
"Živimo u problematičnim vremenima i ljudi su veoma zabrinuti zbog mnogo stvari", rekla je članica gradskog veća Anita Hamer na sednici veća koje je sa pet prema tri odbilo memorandum.
 
Ona je rekla i da razume da je reč o odavanju počasti palim herojima Drugog svetskog rata, kao i da ima i Amerikanaca koji su se borili u Drugom svetskom ratu a koji su sahranjeni u Rusiji.
 
"Vremena su tada bila drugačija", dodaje ona.
 
Drugi član veća Džoni Volton upozorava da bi spomenik čak možda mogao da bude "Trojanski konj" i da bi Rusi mogli da stave nešto u njega što bi daljinskim putem moglo da ometa Internet ili električnu mrežu.
 
Pre nekoliko godina, kada je skinuta oznaka poverljivosti sa "projekta Zebra", otkriveno je da je u njemu obučavano 300 sovjetskih avijatičara čiji je zadatak bio da pronađu i bombarduju nemačke podmornice.
 
Tri Rusa, Ukrajinac i Kanađanin poginuli su jedne noći 1945. godine kada se njihov avion srušio u reku Peskvotenk. Njihova žrtva nije javno priznata a pogibija je bila decenijama zaboravljena.
 
Predlog komisije je da na spomeniku budu tri skulpture - sovjetskog, američkog i britanskog avijatačara.
 
Elizabet Siti osnovan je 1793. godine i danas ima oko 18.000 stanovnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Srbiji Milanović dobio više glasova

Među biračima koji su u drugom krugu izbora za predsednika Hrvatske glasali u Srbiji, više glasova dobio je aktuelni predsednik i kandidat opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović.

Austriji preti kazna Evropske unije

Nekada hvaljena zbog fiskalne discipline, Austrija rizikuje da bude kažnjena od strane Evropske komisije (EK) zbog prekomerne javne potrošnje od 2024. do 2026. godine.

Jak zemljotres u Meksiku

Jak zemljotres, magnitude 6,2 pogodio je jugozapad Meksika, saopštio je Američki institut za geofiziku (USGS), a za sada nema izveštaja o žrtvama ili šteti.

Oliver Stoun: Kosovo je gangsterska država

Američki režiser Oliver Stoun rekao je u intervjuu sa novinarom Takerom Karlsonom, objavljenom na mreži X da je, kako je naveo, "Kosovo gangsterska država sa velikim ciljem".

Kipar uskoro u šengenskoj zoni

Kipar će do kraja ove godine rešiti sva tehnička pitanja neophodna za pridruživanje šengenskoj zoni, izjavio je kiparski predsednik Nikos Hristodulides.