Države koje treba da im izdaju nove isprave često ne sarađuju, što mnogi koriste kako bi ostali u Nemačkoj, piše "Dojče vele".
Nemački radio navodi primer Nigerijca Džona O. koji je, kako se navodi, 2014. godine dobio pismo u kojem stoji da je njegov zahtev za azil odbijen. Ured za strance hoće da vrati Džona u njegovu matičnu zemlju, ali to ne ide, zato što kaže da mu je pasoš ukraden. Bez putne isprave nema vraćanja iz Bavarske u Nigeriju.
"Trpljeni boravak (Duldung) mu se produžava svakih mesec dana", kaže za DW pravnik Lotar Pancer, koji savetima pomaže 41-godišnjem Nigerijcu.
Džon O. je jedan od stotina hiljada stranaca u Nemačkoj čiji je zahtev za azil odbijen.
Njih ne deportuju - zato što su bolesni, zato što nema bezbednog puta da bi se vratili u zemlju iz koje su došli, zato što se u njoj vodi rat ili zato što važe za osobe bez države. Ili, kao u slučaju Nigerijca iz Bavarske, zato što im nedostaje pasoš ili drugi dokument.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, prošle godine je 65.000 ljudi trebalo da napusti Nemačku, ali do toga nije došlo zato što nemaju dokumente, što je, navodi se, skoro dvostruko više nego godinu dana ranije. Taj porast je u vezi sa dolaskom velikog broja izbeglica 2015. i 2016. godine, kaže Ernst Valter, predsednik policijskog sindikata.
Ministarstvo unutrašnjih poslova želi da poveća pritisak na zemlje porekla koje nisu kooperativne - jer je izostanak dokumenta trenutno najčešći razlog za "Duldung".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
hahahah!
mozda bi Nemacka mogla da imitira izraelski plan deportacije: svi u Ruandu, pa kom' pravo - kom' krivo...?
#samokazem
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar