Reč je o proizvodima iz oblasti industrijske tehnologije, saobraćaja i medicine, a nove mere trebalo bi da prisile Peking na promene u praksi poštovanja intelektualnog vlasništva, navodi Hina, prenosi Seebiz.
Kancelarija američkog trgovačkog predstavništva predstavila je popis proizvoda koji obuhvata oko 50 milijardi dolara uvoza procenjenih za 2018. Popis sadrži proizvode od hemikalija do televizora, motornih vozila i elektroničkih komponenti.
Objavljivanjem popisa kineskih proizvoda počinje rok za javnu raspravu i konsultacije koji će trajati oko dva meseca, nakon čega kancelarija bi trebalo da donese konačnu odluku o carinama.
Kako je saopšteno, najavljene carine su "odgovor na kinesku politiku koja prisiljava američke kompanije na prenošenje svoje tehnologije i intelektualnog vlasništva kineskim preduzećima".
Kina, međutim, odbacuje optužbe da njeni zakoni prisiljavaju Amerikance na transfer tehnologije, a na najavu novih carina preti "preduzimanjem odgovarajućih mera jednake veličine i snage prema američkim proizvodima".
Najava novih američkih carina usledila je pošto je Kina nametnula carine na uvoz američkog voća, oraha, svinjetine i vina vrednog tri milijarde dolara u znak protesta protiv carina na kineski čelik i aluminijum, koje je prošlog meseca uveo američki predsednik Donald Tramp.
Takvo nadmetanje dve najveće svetske ekonomije podstaklo je tržišne strahove da bi SAD i Kina mogli potonuti u trgovinski rat koji bi uništio globalni rast.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
mrva
ako globalnim rastom zovemo situaciju danas, kada se rasplamsavaju ratovi, zahladnjuju odnosi, podpiruje mržnja, raste jaz između bogatih i siromašnih... globalni pad možda ne bi bio toliko loš.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar