Danas će mirno stambeno naselje Arnone na jugu Jerusalima biti u centru pažnje celog sveta. Američke i izraelske zastave ukrašavaju ulicu koja vodi do američkog konzulata. Sada će ta zgrada biti pretvorena u novu Ambasadu SAD u Jerusalimu. Na vidna mesta su postavljeni ulični znakovi na hebrejskom, arapskom i engleskom jeziku, piše
Dojče vele.
Američki predsednik Donald Tramp prošlog decembra je objavio da će američka ambasada iz Tel Aviva biti prebačena u Jerusalim, ispunjavajući time obećanje koje je dao u svojoj predizbornoj kampanji. Ovom odlukom Tramp je raskrstio sa dugogodišnjom američkom spoljnom politikom, koju su vodili njegovi prethodnici. Odluka je naišla na kritike širom sveta. Međunarodni konsenzus bio je da status Jerusalima bude deo finalnih pregovora između Izraela i Palestinaca.
"Mislim da je u redu da SAD premeštaju ambasadu ovde, jer je to ipak glavni grad. Pitajte svako dete koji je glavni grad Izraela i ono će vam reći: Jerusalim", kaže Izraelac Uriel Berenstein dok šeta svog psa po centru (zapadnog) Jerusalima. "Ako se jednog dana osnuje i palestinska država i ako bi Palestinci hteli deo Jerusalima, našao bi se sporazum, ali za sada, dok nema palestinske države je Jerusalim glavni grad Izraela", dodaje on.
Međutim, 25-ogodišnji Izraelac je zabrinut da će kontroverzna odluka izazvati nove tenzije između Palestinaca i Izraelaca. "To će svakako uzrokovati tenzije, ali možemo se samo nadati da će lideri na obe strane znati kako da smire ljude."
Drugi su manje zabrinuti zbog mogućih reakcija.
"Mislim da nema sumnje da američka ambasada treba da bude u Jerusalimu. Sve ambasade bi trebalo da budu u Jerusalimu jer je Jerusalim glavni grad Izraela", kaže Rena Baba, dok šeta ulicom punom ljudi.
Simbolični potez sa potencijalno dramatičnim posledicama
Tokom prve faze će samo američki ambasador Fridman i nekoliko članova osoblja raditi u novoj ambasadi u Jerusalimu. Kompletno preseljenje će, prema rečima američkog zvaničnika, trajati godinama. Zgrada ambasade će se ili postepeno proširiti ili će se graditi novi kompleks. Mesto se nalazi blizu zelene linije, linije razgraničenja koja je nakon rata 1948. godine razdvojila teritoriju Izraela i Jordana.
"Paradoksalno je da preseljenje američke ambasade nema direktan uticaj na grad, ali sa druge strane ostavlja ogromne posledice", kaže Danijel Seideman, američko-izraelski advokat i osnivač nevladine organizacije Terrestrial Jerusalim. "Danas je Jerusalim više podeljen, manje održiv i više sporan nego ikada ranije. Premeštanje ambasade to neće promeniti i ostaviće ogromne posledice za američko posredovanje u političkim procesima i odnosima između Izraela i Palestine."
I dok se verovalo da Trampova administracija radi na izradi novog mirovnog plana, odlukom o preseljenju Ambasade SAD u Jerusalim, šalju se protivrečni signali. Grad ostaje predmet spora između Izraela i Palestinaca.
Ceo tekst Dojče velea o otvaranju ambasade SAD možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
trt
Zašto onda Izrael ne može imati Jerusalim kao glavni grad?
Ako ne ceo, barem delom je Jerusalim u Izraelu. Pa ako Nikozija može biti glavni grad Kipra i Istočni Berlin je mogao biti glavni grad DDR, može i podeljeni Jerusalim biti glavni grad Izraela.
Pera
Koliko je samo pogrešnih poteza povukla ova budaletina.
Skeptik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar