U Egiptu sukobi policije i demonstranata

Antivladine demonstracije u Egiptu koje su danas počele mirno, pretvorile su se u sukob demonstranta i policije, uz bacanje kamenica i upotrebu suzavca i vodenih topova. Dvoje demonstranata poginulo je u Suecu, a jedan u Kairu u okršaju sa policijom.
Antivladine demonstracije u Egiptu koje su danas počele mirno, pretvorile su se u sukob demonstranta i policije, uz bacanje kamenica i upotrebu suzavca i vodenih topova. Dvoje demonstranata poginulo je u Suecu, a jedan u Kairu u okršaju sa policijom.

Demonstranti u Kairu vikali su "Dole Mubarak!", peli se na policijsko oklopno vozilo i bacali kamenice, tražeći iskorenjivanje siromaštva, korupcije i nezaposlenosti, kao i okončanje višedecenijske vladavine predsednika Hosnija Mubaraka.

Policija je odgovorila vodenim topovima, pendrecima i suzavcem. Prema ranije objavljenim procenama policije, u Kairu protestuje više od 15.000 ljudi.

Današnji protesti, najmasovniji poslednjih godina u Egiptu, počeli su mirno pošto je policija pokazala neuobičajenu uzdržanost - kao da je država nastojala da ne isprovocira nemire slične onima koji su doveli do rušenja vlasti u Tunisu, napominje agencija AP.

Situacija se promenila kada je masa okićena zastavama Egipta i Tunisa ispunila glavni gradski trg. Demonstranti su napali kamion sa vodenim topom, otvorili vrata i isterali vozača, bacali kamenice i postavljali metalne barikade, dok je policija upotrebila pendreke kako bi odbila demonstrante koji su pokušavali da probiju kordon.

U Aleksandriji, lučkom gradu na obali Sredozemnog mora, hiljade ljudi učestvovalo je u demonstracijama nazvanim "Dan gneva", protiv vladavine Hosnija Mubaraka.

Protesti u Egiptu počeli su usred rastućeg nezadovoljstva zbog siromaštva i nezaposlenosti, kao i pitanja Mubarakovog naslednika na predsedničkim izborima zakazanim za 2011. godinu.

Skoro polovina od oko 80 miliona stanovnika Egipta živi sa dva dolara dnevno ili manje što je granica siromaštva koju su odredile UN, a loš obrazovni sistem, slaba zdravstvena zaštita i visoka nezaposlenost mnogima su uskratili zadovoljavanje i najosnovnijih potreba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Liman

    26.01.2011 03:36
    Dosadili narodu "večiti" predsednici. Neka se spremi... Gadafi!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.