Nemačke hrišćanske crkve primile su u prošloj godini, nezavisno od prihoda od crkvenih poreza, državna sredstva u visini od 538 miliona evra, što je istorijski rekordna svota uprkos drastičnom padu broja vernika, piše dnevnik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).
"Dve nemačke hrišćanske crkve, katolička i protestantska, dobile su u 2017. od nemačkih saveznih pokrajina ukupno 538 miliona evra, što je 14 miliona evra više nego 2016", piše FAZ pozivajući se na podatke, prema crkvama kritički nastrojenog udruženja Humanistička unija.
Pri tome se radi samo o prihodima koje crkva dobija od saveznih pokrajina na temelju ugovora iz 19. veka koji je nastao nakon što je država oduzela zemlju od Crkve istovremeno se obavezavši da isplaćuje odštetu, što je zadržano do danas.
Humanistička unija je izračunala da su samo od osnivanja SR Nemačke 1949. savezne pokrajine, s izuzetkom gradova-pokrajina Hamburga i Bremena koje su istupile iz ovog sistema, na ime ovog zakona crkvi uplatile preko 17 milijardi evra.
Treba napomenuti da se radi o dodatnim sredstvima jer se crkva u Nemačkoj većinom finansira iz crkvenog poreza koji uplaćuje svaki poresko vernik odnosno građanin koji je registrovan kao član jedne od dve hrišćanskih verskih zajednica, a koji zarađuje.
Godine 2016. Nemačka katolička crkva je od poreza primila 6,15, a Protestantska crkva Nemačke 5,45 milijardi evra. Crkva još iz proračuna dobija nepoznatu svotu za socijalne usluge koje vrše crkvene ustanove poput bolnica, vrtića i socijalnih savetovališta.
U poslednje vreme se razvila rasprava u javnosti o načinu finansiranja crkvenih ustanova koje dobijaju novac poreskih obveznika, a u kojima istovremeno važe isključivo pravila crkve. Tako je 2016. izbio skandal nakon što je jedan lekar jedne bolnice u vlasništvu katoličke crkve dobio otkaz nakon što se razveo i ponovno venčao.
S 1,2 miliona zaposlenih, crkva je, posle države, najveći poslodavac u Nemačkoj.
Broj vernika hrišćanskih crkava u Nemačkoj u stalnom je padu. Prema podacima Statističke kancelarije Nemačke, još 1990. 72,3 odsto građana Nemačke pripadalo je jednoj od dve hrišćanske zajednice, dok je taj broj 2015. pao na 56 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
NMT
Da li pomažu pripadnike drugih religija
Koliko doprinose zajednici i koliko imaju koristi oni koji su nereligiozni ili nisu pripadnici te religije?
Daju nešto džabe?
Voze se u raspalim automobilima?
O tome šta su kroz istoriju radili tek to im je na čast.
Ajde molim te.
Ja sam lepo rekao Nemci tj nemačka država daje ogroman novac svojim crkvama i to tamo nikome ne smeta čak šta više je podržano od svih. Samo se ovde zgražavamo i glumimo ateiste, svemirce, džedaje i hobite. Uostalom ako se već ugledamo onda bi trebalo da se ugledamo po svemu a ne kao što obično radimo da biramo šta nam se sviđa a šta ne bez ikakve dublje analize.
Inače nit idem u crkvu nit sam nešto religiozan ali duboko poštujem instituciju, tradiciju i svakog pojedinca koji oseća i ima potrebu za duhovnošću koje pruža svaka pa i naša crkva.
Tata Ikun
No, kako god, Nemci su uvezli dovoljno muslimana, a nemaju svoju veru za koju će se držati, prema tome odlični su za nove sledbenike Muhameda. Milom ili silom. Na žalost, mi smo još gori. Oni svoju crkvu bar u tragovima poštuju.
U.N.K.L.E.
U svakom slucaju ovaj novac bi vise dobro dosao nekoj humanitarnoj organizaciji ili organizaciji za zastitu okoline nego bilo kojoj verskoj grupi. Hriscanstvo u razvijenim drustvima izumire i ova vest iz Nemacke je samo dokaz tome.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar