Nemačka špijunirala Austriju mnogo duže nego što se verovalo

Nemačka obaveštajna služba BND špijunirala je Austriju najverovatnije do 2016. godine, a ne 2006. kako se prvobitno verovalo, kada je afera dospela u javnost.
Nakon što je ponovo u žiži interesovanja austrijske javnosti, zbog objavljivanja spiska sa 2.000 telefonskih i faks priključaka koje je BND prisluškivao u Austriji, usledile su tenzije na relaciji Beča i Berlina.
 
Austrijska vlada bila je 2013. godine, kada je otkriveno da je BND špijunirao u toj zemlji, suočena sa ovom aferom i tada je ministarka unutrašnjih poslova Johana Mikl Lajtner podnela krivičnu prijavu protiv nepoznatih lica, ali istraga nije donela nikakve rezultate, već je obustavljena.
 
Nakon što je sada objavljen spisak 2.000 špijuniranih međunarodnih organizacija, ambasada, medija, kao i austrijskih kompanija, ali i ministarstava, austrijski kancelar Sebastijan Kurc je od svoje nemačke koleginice Angele Merkel zatražio puno rasvetljavanje afere.
 
Predsednik Austrije Aleksander van der Belen i Sebastijan Kurc ističu da ne mogu da prihvate špijuniranje od strane prijateljske zemlje.
 
"Među prijateljima se to ne radi", naglasio je Van der Belen.
 
I ministar unutrašnjih poslova Herbert Kikl vodio je razgovore, s tim u vezi, sa nadležnom nemačkom ministarkom za posebne zadatke Helge Braun. Kikl je od nje tražio da odgovori na pitanje kada je špijuniranje prekinuto i šta se dogodilo sa prikupljenim podacima. Naime, austrijska vlada polazi od toga da je špijuniranje trajalo čak do 2016. godine, a ne do 2006. kao što se prvobitno pretpostavljalo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet