U 2017. godini 12.994 Britanca su dobila državljanstvo neke od 17 zemalja EU od kojih je BBC dobio podatke, dok ih je u 2016. godini bilo 5.025, a 2015. godine 1.800.
Zemlja čije su državljanstvo Britanci najčešće dobijali je Nemačka, gde je zabeležen skok sa 594 takva slučaja u 2015. godini, na 7.493 prošle godine, navodi BBC. Skok je primetan u brojnim zemljama Unije, a posle nemačkog, Britanci najviše uzimaju francusko državljanstvo, koje ih je prošle godine dobilo 1.518, a zatim belgijsko 1.381.
Broj Britanaca koji su uzeli državljanstvo Irske porastao je sa 54 u 2015. godini na 529 u 2017. Dobijanje novog državljanstva omogućiće Britancima da putuju, žive i rade širom EU posle Bregzita, a državljanstvo će možda moći da dobiju i njihova deca. Oni su u većini slučajeva zadržali britansko državljanstvo, te sada imaju dvojno.
Kriterijume za dobijanje državljanstva u zemljama EU ispunjava mali broj Britanaca, a birokratski proces može da bude spor i težak.
Ti kriterijumi variraju od zemlje do zemlje i ponekad su složeni, a uglavnom se tiču porekla i porodičnih veza ili mesta boravka. U slučaju Nemačke, postoji posebna odredba za osobe čiji su nemački preci bili žrtve nacista.
Britanski državljani koji ispunjavaju kriterijume za dobijanje državljanstva neke članice EU moći će zahtev da podnesu i posle Bregzita, ali bi mogli da imaju problema u zemljama kao što je Nemačka koja dvojno državljanstvo dozvoljava samo građanima drugih zemalja Unije. Ako se to u međuvremenu ne promeni, Britanci koji su uzeli nemačko državljanstvo morali bi posle Bregzita da se odreknu britanskog ako žele da zadrže nemačko.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar