On je na sastanku "Samit Zapadnog Balkana u Londonu Poruke civilnog društva" u organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji rekao da će na predstojećem Samitu teme biti ekonomske, političke, ali i pitanja bezbednosti u regionu.
"Fokusiraćemo se na to kako Berlinski proces može da podrži rešavanje regionalnih sporova, kao što su granični. Na Samitu će biti reči o regionalnom pristupu rešavanju pitanja nasleđa, ali i pitanja nestalih u ratovima devedesetih", kazao je Kif i dodao da će sastanku prisustvovati premijerka Velike Britanije Tereza Mej i britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson.
Kif je naveo da je jedan od ključnih spoljnopolitičkih interesa njegove zemlje da prostor Zapadnog Balkana bude bezbedniji, stabilniji i ekonomski razvijeniji, jer iako Velika Britanija napušta Evropsku uniju, ona ne napušta vrednosti i interese koje deli sa Evropom stotinama godina.
Šef Političko-ekonomskog odeljenja ambasade Poljske u Srbiji Andžej Kinđuk najavio je da će 2019. godine taj Samit biti održan u Varšavi.
"Poljska se ove godine pridružila Berlinskom procesu. Mi sledimo ideju koju je imao još pre 20 godina poljski papa Jovan Pavle Drugi o Evropi koja diše sa oba plućna krila zapadnim i istočnim. Zajedničkim snagama ćemo raditi na tome da bi ta ideja urodila plodom i obistinila se", rekao je Kinđuk.
U Londonu će 9. i 10. jula biti održan peti Samit zemalja Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa, inicijative koju je 2014. pokrenula nemačka kancelarka Angela Merkel, koji okuplja premijere i ministre zemalja Zapadnog Balkana, partnere iz Evropske unije i institucija Unije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
stef
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar