Morison je tesnom većinom od 45 prema 40 glasova pobedio bivšeg ministra unutrašnjih poslova Pitera Datona čije su pristalice primorale dosadašnjeg premijera Malkolma Tarnbula na glasanje o premijeru.
Sva trojica - Tarnbul, Morison i Daton, članovi su vladajuće Liberalne stranke Australije, a Tarnbul je postao četvrti premijer Australije koji je izgubio poverenje sopstvene stranke pre isteka trogodišnjeg mandata. Tarnbul nije bio kandidat i posle Morisonove pobede objavio je da namerava da napusti političku scenu.
"Uskoro ću dati ostavku na mesto poslanika", rekao je dosadašnji premijer.
Ostavka Tarnbula dovela bi do izbora za to jedno upražnjeno poslaničko mesto, a vlada, koja u parlamentu ima tesnu većinu od jednog poslanika, mogla bi da je izgubi u tom slučaju. Takođe, jedna od mogućnosti u slučaju Tarnbulove ostavke je i da premijer Morison raspiše vanredne parlamentarne izbore.
Neuspehom Datona da postane premijer sprečen je zaokret udesno u Australiji. Tarnbul je kritikovao Datonove pristalice zbog žestoke kampanje protiv njega, koju je opisao kao "pobunu".
Među favoritima je bila i ministarka spoljnih poslova Džuli Bišop koja je mogla da postane druga žena na čelu australijske vlade, ali je izgubila u prvoj rundi glasanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar