Nemačka odlična za rad, loša za život stranaca

Nemačka je atraktivno mesto za ulaganja i mesto koje strancima pruža dobre mogućnosti za posao. Međutim, jedna nova studija pokazuje da se stranci u toj zemlji ne osećaju dobro.
Nemačka odlična za rad, loša za život stranaca
Foto: Pixabay
Visoke stanarine, hronični nedostatak mesta u vrtićima, povećani životni troškovi. To su muke koje ne muče samo Nemce, već i sve one koji iz neke druge zemlje dolaze u Nemačku da rade, obično privremeno.
 
Ali to nije ono što stranci koji dođu u Nemačku vide kao najveći problem. Ono što im najviše smeta jeste ne baš prijateljski odnos Nemaca prema strancima.
 
To proizlazi iz studije internet-platforme "InterNations", namenjene onima koji žive i rade u inostranstvu. Zaključci studije nisu novi: i prošlih godina stranci su se žalili na manjak gostoljubivosti Nemaca.
 
Ovoga puta Nemci su prošli još gore: od 68 zemalja na spisku, Nemačka se našla na 38. mestu. To je daleko slabiji rezultat nego 2014. kada je Nemačka još držala solidno 12. mesto.
 
"Čak 56 odsto ispitanih u Nemačkoj tvrde da je teško sprijateljiti se s lokalnim stanovništvom", kaže za Dojče vele direktor platforme "InterNations" Malte Cek. 
 
Na globalnom nivou, 36 procenata iseljenika ima problema da uspostavi kontakt s lokalcima. U Nemačkoj je taj procenat osetno viši. 
 
"Tema migracija koja u poslednje vreme vlada javnim diskursom, nije pozitivno uticala na razvoj situacije", objašnjava Cek taj negativni trend.
 
To ne spasava ni dobar imidž Nemačke kada je u pitanju ekonomija. Nemačka je i dalje kao mesto za rad među globalnim radnim nomadima vrlo cenjena: radna mesta su sigurna, socijalni uslovi dobri, privreda stabilna. 
 
"Nemačka je atraktivno odredište za strane radnike", smatra i Marsel Fračer, direktor Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja (DIW). On napominje da se tokom poslednje decnije svake godine u Nemačku useljavalo po 300.000 građana iz ostalih zemalja EU. 
 
Fračer smatra da je Nemačka atraktivna zbog kvalitetnih radnih mesta i dobrih mogućnosti za dalje obrazovanje, i da će to tako ostati i u budućnosti.
 
Bez useljavanja nema ekonomskog rasta
 
Strani stručnjaci su Nemačkoj važni jer, kad su oni u pitanju, u toj zemlji vlada nestašica. Pogotovo ako se uzmu u obzir demografska kretanja, Nemačka bi morala da se malo više potrudi oko toga kako da dočekuje i prihvata strance. 
 
Direktor DIW smatra da bez intenzivnog useljavanja iz drugih evropskih zemalja tokom poslednjih desetak godina, Nemačka ne bi zabeležila ovakav značajan ekonomski rast. U tom svetlu se više tolerancije prema strancima može shvatiti i kao neka vrsta priprema za budućnost. 
 
"Oni koji su dobro kvalifikovani, koji mogu da biraju gde će u svetu da pronađu posao, u Nemačku će doći ne samo zbog kvalitetnih radnih mesta, već samo ako ih ovde dobro prihvate. Trenutno se su ovde prepreke još uvek previsoke", zaključuje Fračer.
 
Tu bi Nemačka mnogo mogla da nauči od arapske državice Bahreina koji se nalazi na prvom mestu liste istraživanja "InterNation". I to zato jer čini sve kako bi se stranci kod njih ugodno osećali. Slično dobro prošao je i Tajvan. Kad je ta zemlja u pitanju, objašnjava direktor "InterNations" Cek, pre svega je reč o visokom kvalitetu života.
 
Za peto po redu istraživanje ispitano je više od 18.000 poslovnih nomada u 187 zemalja. Treba uzeti u obzir da veću ulogu igra subjektivna percepcija kvaliteta života, a manje statistički podaci. U Nemačkoj je učestvovalo 1.962 stranaca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Miodrag Djordjevic

    07.09.2018 07:46
    4000 eura za rad skoro specijaliste lekara, uključujući i prekovremeni noćni rad je sramota. Sa tim u Nemačkoj imaš tek za osnovni uredni život. Nije ni čudo da primaju svakog ko hoće da ode, mali broj nemaca prihvata da radi taj posao za te novce, ni ne počinje školovanje ako nema u planu emigraciju iz svoje zemlje. Dobro njima, dobro nama koji bežimo od 700 eura za isti taj posao. Lekara je sve manje u svetu, baš zbog sve složenijeg školovanja, a relativno malih plata svugde osim u USA. A dok god iz naših zemalja u tranziciji ima nesrećnika sa dobrim znanjem i veštinom voljnih da odu i rade za te novce, neće se situacija ni menjati.
  • Ex Liman

    06.09.2018 18:32
    I rokeru su smor
    Članak je o činjenici da Nemci ne prihvataju strance. To ne znači da je u Srbiji super, kako su mnogi komentatori vrlo inteligentno zaključili.
    Dok nisam otišao tamo i ja sam mislio da naši seljoberi ne mogu da se kapiraju sa Švabama jer su im glavne atrakcije Ceca, Ćana i Karleuša i da je to glavni problem. U stvari, problem je upravo u Nemcima. Potpuno ih zabole ne samo za strance, nego za bilo koga. Možeš slobodno da padneš na ulici, niko neće reagovati. Sve službe im savršeno rade, svuda je rad i red. I apsolutna tišina. Ulice su puste u bilo koje doba dana, ljudi ima samo u trznim centrima. Dece nema ispred zgrade da se igraju, za igranje je isključivo park a i on je uglavnom prazan. Na ulici sretneš gotičara sa 25 pirsinga koji izgleda ko sam đavo kako vozi bajs od 2000 evra i uredno nosi kacigu. Švabe imaju očajan ukus što se tiče mode, bele čarape na sandale nisu ništa neobično. Ako bih u jednoj reči mogao da opišem život u nemačkom gradu većem od NS-a to je STERILNO.
  • Novosadjanin

    06.09.2018 17:29
    ima razlike
    Losa za zivot stranaca? Pa ovako, na primerima kod moje rodbine/prijatelja - oni koji su otisli da zapocnu zivot i karijere tamo (poput inzenjera i nastavnika) i normalno se uklopili u drustvo nemaju nikakvih problema niti ikakvih negativnih iskustava i normalno zive kao i Nemci, dok oni koji su otisli da rade za minimalac i fizikalisu naravno da imaju jer niti znaju nemacki, niti se trude da ga nauce, hoce sve da im bude kao na Balkanu, ponasaju se kao ovde ne postujuci ni kulturu ni zakone tamo i onda se pitaju sto ih Nemci ne vole...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.