Kao i u svemu drugom u životu, nacisti su vrlo dobro znali šta žele od svojih žena i nisu se nimalo libili to da traže.
Najbitnija uloga žena je svakako bila ona majčinska, koja bi omogućila širenje arijevske rase, donela više radne snage i omogućila Nemcima da zavladaju svetom.
Jedan od prvih zakona koje je Hitler doneo bio je onaj iz 1933, tzv. Zakon o podsticanju na brak. Prema njemu, država je pozajmljivala 1.000 maraka, što je tada iznosilo prosečni devetomesečni prihod. Čak 800.000 novopečenih bračnih parova to je oberučke prihvatilo.
Osim toga, postojao je i način kako se moglo izbeći vraćanje novca - rođenje jednog deteta smanjivalo je dug za 25 odsto, dvoje dece 50 odsto, a s njih četvoro ceo dug bio bi direktan - što je bio vrlo delotvoran način podsticanja nataliteta.
Postojao je i dugoročni cilj - kako je Nemačka rasla bilo joj je potrebno sve više vojnika, jer je rastuća populacija zahtevala da mladi dečaci postanu vojnici, a mlade žene majke.
Da se ideja "lebensrauma" ostvari, Nemačkoj je bilo potrebno toliko veliko stanovništvo koje može popuniti ogromne praznine istočne Evrope. Ta politika je uzela toliki zamah da se 1943. razmišljalo i o uvođenju zakona prema kojem bi svaka plodna žena morala imati četvoro dece, a čiji bi očevi morali da budu "rasno čisti".
Vođa SS-a Hajnrih Himler, bio je velik zagovarač te ideje. Otac te dece nakon ispunjenja kvote s jednom ženom tada bi bio "pušten" iz braka kako bi mogao da oplodi još žena. Ipak, zakon nije nikad odobren jer se strahovalo da bi rezultirao društvenom anarhijom.
Na rođendan svoje majke, 12. avgusta, Hitler koji je ceo život veličao i patio za njom, odlučio je da dodeli tzv. Majčinski krst ženama koje su rodile najviše dece. Zlatni krst bi dobile žene koje su rodile osmoro dece, srebrni se dobijao za šestoro dece, dok je bronzani bio namenjen onima sa "samo" četvoro dece.
Izuzev nekoliko specifičnih poslova, Hitler nije video nikakvog smisla u tome da žene rade, njihova je uloga bila da budu odlične majke i supruge svom mužu, a to su mogle biti jedino ako su apsolutno posvećene porodici, domu i njemu. Od najranijeg uzrasta devojčice su u školi učile kako sve "dobre Nemice" treba da se udaju mlade i usreće svog supruga.
"Misija žena je da budu lepe i donose decu na svet. To uopšte nije tako nemoderno kako se čini. Ženka ptića ulepšava se za svog mužjaka i za njega snese jaja. U zamenu, mužjak se brine o njoj skupljajući hranu i čuva je od neprijatelja", rekao je Jozef Gebels 1929. godine.
U Vajmarskoj Nemačkoj bilo je oko 100.000 ženskih učiteljica, 3.000 doktorki te oko 13.000 muzičara. Već kroz nekoliko meseci nakon Hitlerovog dolaska na vlast, brojne žene doktorke i državne službenice su dobile otkaz, a to je isto sledilo i advokaticama.
Početkom Drugog svetskog rata retke su žene imale posao s punim radnim vremenom. Ipak, zbog nedostatka osposobljenih ljudi, 1937. je donet zakon prema kojem su žene morale da odrade "godinu dužnosti", u kojoj je patriotski trebalo besplatno da rade kako bi pomogle nacističkom "ekonomskom čudu".
Kao domaćicama i majkama, njihov život je mogao lako da se kontroliše, a savetovane su da ne nose šminku ili pantalone. Nije im bilo dopušteno da boje kosu ili nose minival, jer se verovalo kako to može imati loš uticaj na zdravlje, a posledično i na plodnost.
Ženama je strogo bilo zabranjeno da mršave, jer se smatralo kako je jača građa najbolja za donošenje zdrave i jake dece na svet, a mršave žene će imati komplikacije u trudnoći. Iz istog razloga nije se smatralo dobrim da puše.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Donald Tramp obećao je da će odustati od politike pomoći transrodnim osobama i rekao da će SAD od sada priznati samo dva pola, muški i ženski, definisanih rođenjem.
Donald Tramp postao je 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, položivši zakletvu u Vašingtonu pred glavnim sudijom Vrhovnog suda Džonom Robertsom.
Ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je predsedniku SAD Donaldu Trampu nekoliko sati pred njegovu inaguraciju i rekao da je "otvoren za dijalog" o Ukrajini.
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp, koji će danas stupiti na dužnost, stigao je sa suprugom Melanijom u Belu kuću, gde su ih dočekali odlazeći šef države Džozef Bajden i njegova supruga Džil.
Francuski premijer Fransoa Bajru upozorio je na rizik da Francuska i Evropska unija, ukoliko ništa ne preduzmu, budu "pregažene" najavljenom politikom američkog predsednika Donalda Trampa.
Dvoje ljudi je uhapšeno u Kaliforniji zbog sumnje da su se lažno predstavljali kao vatrogasci i vozili lažan vatrogasni kamion u jednoj od zona evakuacije požara u Los Anđelesu.
Izraelski ministar finasija, ultradesničar Becalel Smotrič, pozvao je svoju državu da okupira Pojas Gaze i uspostavi vojnu upravu, preteći da će u protivnom srušiti vladu.
Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.
Visoki zvaničnik Hamas izjavio je da je ta palestinska islamistička organizacija poslala Izraelu listu talaca koji će danas biti oslobođeni, javili su palestinski mediji.
Prekid vatre između Izraela i Hamasa, koji je jutros trebalo da stupi na snagu, odložen je jer Hamas još nije predao popis talaca koje treba da oslobodi tokom dana, kako je Izrael zahtevao.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar