Njihov unuk Roberto Jahes u knjizi "Bio sam poslednji građanin NDR" otkriva dugo čuvanu porodičnu tajnu - da su održane dve sahrane u Čileu gde su i umrli, ali da Erih i Margot Honeker nisu pokopani.
Njihove urne se nalaze kod prijatelja porodice u Čileu, a on bi, kaže, želeo da budu položene na groblju u Berlinu, prenose nemački mediji.
Kada je Margot Honeker, ministarka obrazovanja u nekadašnjoj NDR, umrla u Čileu u maju 2016. u 89. godini, održana je sahrana u krugu porodice, barem je tako javnost verovala. Slično je bilo i u slučaju njenog supruga.
"Oni su odavno mrtvi. Ali još nisu sahranjeni, njihove urne su kod jednog porodičnog prijatelja i čekaju poslednje počivalište", kaže koautor knjige, nemački reditelj Tomas Grim.
Za razliku od Nemačke, objašnjava, u Čileu sahrana nije obavezna.
"Svako može da drži pepeo svojih bliskih u kući ili da položi urnu u baštu", kaže on.
On objašnjava i da Margot nije htela da sahrani muža jer je njegova poslednja želja bila da počiva u rodnom mestu u Nemačkoj.
"Porodica se uvek nadala da će se ova mogućnost pojaviti, što se još nije desilo", navodi Grim.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Dragan Janković
Формирање Источне Немачке било је временска и логична последица формирања Западне Немачке. Међутим, Западнa Немачка није била вољна да призна Источну Немачку и да са њом живи у миру. Она је чак у име читаве Немачке и свих Немаца поставила захтев апсолутног заступања. Она је уз помоћ својих савезника прогласила економски ембарго над Источном Немачком и на тај начин покушала економски и политички да изолује Источну Немачку. То је била политика агресије без рата, који је Западна Немачка водила против Источне Немачке. То је била једна врста Хладног рата на немачком тлу. Та политика је довела до подизања зида. Након што је Западна Немачка приступила НАТО-у, Источна Немачка се приклонила Варшавском Пакту. Тако су се две немачке државе непријатељски конфронтирале као чланице непријатељских војних савеза. Западне Немачка је у многим аспектима била супериорна над Источном Немачком, по броју становника, економској снази, као и својим политичким и економским везама. Значајни политичари ван Немачке, али и у самој Западној Немачкој, признале су након 1961. године да је подизање зида довело до опуштања тензија у свету. Франц Јозеф Штраус написао је у својим мемоарима: „Подизањем зида криза је, мада на начин неугодан за Немце, не само отклоњена, већ у ствари завршена." (страна 390) Пре овога је писао о планираном бацању атомске бомбе на територију Источне Немачке. (страна 389).
dr Kisprdilov
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar