Odgovorni za gradnju žele do 2026. da završe celokupni projekat koji se finansira s 50 miliona evra, koliko se prikupi svake godine od ulaznica 4,5 miliona posetilaca, što znači 12.000 osoba na dan.
Broj posetilaca eksponencijalno raste otkako je baziliku posvetio papa Benedikt XVI 2010. godine, piše list.
Ali, Sagrada Familija gradi se bez nadzora gradskih vlasti Barselone i nadležnih tela katalonske vlade koje nisu preduzele nikakve mere za nadzor gradnje te građevine koja ima ogroman uticaj na celu četvrt i grad, piše El Pais. Uprkos najavi lokalnih vlasti iz 2016, da će legalizovati gradnju, ona se nastavlja nekontrolisano i bez nadzora.
Postoji samo jedna dozvola iz 1882. koju je izdala Gradska skupština Sant Marti de Provencals, s napomenom arhitekti Antoniju Gaudiju da preduzme korake za legalizaciju gradnje, ali on to nije učinio.
Prema dnevniku, bazilika nije upisana u zemljišne knjige i vodi se kao veliko zemljište koje je od 1995. upisano kao vlasništvo Biskupije Barselone.
Nakon više od stotinu godina u sivoj zoni, u novembru 2016, "Junta Constructora del templo" (kako se naziva pravna osoba zadužena za ceo projekat) i gradonačelnica Ada Kolau počeli su pregovore, ali gradnja se nastavila bez kontrole.
El Pais nabraja mesta gde građevina izlazi iz gabarita, na primer osam stubova 20 do 50 centimetara 'prodrlo' je u šetalište u ulici Majorka, a kapela Uznesenja u ulici Provansa 30 centimetara.
Nije definisana ni kupola Isusa Hrista, koja treba da bude najviša od 18 planiranih, a kada bude dovršena činiće crkvu najvišom zgradom u Barseloni sa 172,5 metara.
"Junta Constructora de la Sagrada Familia" tvrdi da u svemu sledi projekat genijalnog arhitekte, piše dnevnik, ali napominje da to jednostavno nije moguće. Na primer pročelje Glorije trebalo bi, prema Gaudijevoj zamisli, da prikazuje "pakao, nebo i čistilište", ali arhitekta za to nije ostavio nikakve nacrte.
Zbog toga se okupila ekipa stručnjaka u kojoj je i pet teologa, kao i pet istoričara umetnosti sa zadatkom da ustanove na koji način Gaudijeve zamisli prilagoditi 21. veku.
Do danas je završeno oko 70 odsto bazilike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Junta Constructora
/
mi sada treba da pravdamo urbicid po gradu
meh
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar