Programi EU za prodaju pasoša pod rizikom od pranja novca

Programi Evropske unije za prodaju pasoša i boravišnih dozvola stranim bogatim građanima predstavljaju rizik od pranja novca, a neki od projekata nisu pravilno vođeni, rečeno je u EU.
Programi EU za prodaju pasoša pod rizikom od pranja novca
Foto: Pixabay
Vladini programi za trgovinu državljanstvom ili boravišnom dozvolom trenutno se primenjuju u Austriji, Kiparu, Luksemburgu, Malti, Grčkoj, Letoniji, Portugalu, Španiji, Irskoj, Britaniji, Bugarskoj, Holandiji i Francuskoj. Mađarska je taj program ukinula.
 
"Ako imate puno novca koji je stečen sumnjivim radnjama, obezbeđivanje novog doma, daleko od mesta gde ste krali, nije samo atraktivno, već i razumno", rekla je Naomi Herst iz grupe za promovisanje ljudskih prava "Globalni svedok".
 
Prema njenim rečima, kontrola ili provera lica koja su kupila državljanstvo EU ili boravišnu dozvolu nisu na zadovoljavajućem nivou. Ona je rekla da ta praksa izlaže zemlje korupciji i predstavlja opasnost od pranja novca.
 
U zajedničkom izveštaju ove grupe i "Transparensi internešenela" EU je pozvana da postavi standarde za te projekte i proširi propise protiv pranja novca, koji se sada primenjuju na banke ili kompanije koje se bave igrama na sreću, na sve uključene u industriju prodaje viza. Očekuje se da će Evropska komisija objaviti izveštaj o ovim šemama u zemljama EU do decembra.
 
Prema podacima EU, pribavljanje pasoša i boravišnih dozvola košta u proseku 900.000 evra, a za pasoš Kipra potrebno je oko dva miliona evra. Kipar je do sada prikupio 4,8 milijardi evra zahvaljujući ovom sistemu, a Portugal se bliži jednoj milijardi, navodi se u izveštaju "Evropska kapija – unutar mutnog sveta zlatnih viza".
 
U izveštaju se navodi da su zemlje EU prikupile oko 25 milijardi evra direktnih stranih investicija za poslednjih 10 godina od prodaje najmanje 6.000 pasoša i najmanje 100.000 boravišnih dozvola.
 
"Loše vođeni projekti omogućavaju korumpiranim pojedincima da rade i putuju neometano kroz EU i time ugrožavaju našu zajedničku bezbednost", rekla je Lora Brilo, ekspert u oblasti pranja novca pri "Transparensi internešenelu".
 
Sve zemlje koje imaju ove programe, osim Britanije, Irske i Bugarske, deo su šengenske zone, koja obuhvata 26 evropskih zemalja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • pile

    11.10.2018 09:23
    Puno mi pa znači to
    'Ajde, otkud to!? Ma nije moguće - da su tek sada kao ukapirali čemu to služi!? Pa za zgrtanje tak'ih para su to i osmisli, a sada se "posipaju pepelom". Il' im nije dosta (odn. možda je neravnomerno/neravnopravno raspoređeno, nelojalna konkurencija, ne mogu da se javno reklamiraju da bi zgrnuli lovu na taj "pošten" način, ...) ili stiže frka, brate (među novopristiglom tzv. ilegalnom rajom). Eh da možemo da kažemo "daleko im lepa kuća", al' su tu u komšiluku, a od tih para i mi živimo (preko kredita tzv. EU fondova i rasprodaje države).
  • Milan

    11.10.2018 08:05
    Put pod noge
    Vratiti lopovsku bandu kuci,neka im sude njihove zemlje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet