Ona je rekla i da je kontrola nad spoljnim granicama EU najzahtevniji aspekt priprema Hrvatske, istakavši da je njena zemlja već u potpunosti opremila svoju granicu sa Srbijom i da sada to isto čini na granici sa Bosnom, prenosi Rojters.
"Naš cilj je da zadovoljimo sve tehničke kriterijume do kraja godine. Evropska komisija tada treba da proceni da li smo spremni da se pridružimo i nadamo se da će to učiniti pre sledećih izbora za Evropski parlament, koji će biti održani idućeg maja", rekla je britanskoj agenciji Gras, državna sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Prema njenim rečima, članstvo u Šengen zoni pomoglo bi da se poboljša bezbednost u Hrvatskoj i široj EU, dok bi slobodno kretanje ljudi, takođe, donelo korist ekonomiji - posebno turizmu. Hrvatska je jedna od šest država članica EU koje nisu članice Šengen zone, a koja obuhvata 22 zemlje Unije kao i četiri zemlje koje nisu u sastavu tog bloka - Norvešku, Island, Švajcarsku i Lihtenštajn.
Rojters napominje da je Hrvatska na ruti kojom mnogi migranti kreću sa Bliskog istoka i centralne Azije u pokušaju da stignu do bogatijih država članica EU. Kada Evropska komisija odobri pridruživanje jedne zemlje Šengen zoni, države članice EU treba da tu odluku potvrde na političkom nivou, pri čemu bi "kamen spoticanja" za Hrvatsku mogao biti pogranični spor sa susednom Slovenijom, napominje britanska agencija.
Gras, međutim, izražava uverenje da je moguće rešenje koje će obema stranama doneti korist i kaže da Zagreb želi da na tome radi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar