Potpredsednik, u Hrvatskoj vladajuće, Hrvatske demokratske zajednice, Vladimir Šeks, smatra da je ideja da se za Srbe u Hrvatskoj traži status konstitutivnog naroda opasna, te politički štetna.
Potpredsednik, u Hrvatskoj vladajuće, Hrvatske demokratske zajednice, Vladimir Šeks, smatra da je ideja da se za Srbe u Hrvatskoj traži status konstitutivnog naroda opasna, te politički štetna.
On je poručio da su Ustavom rešena sva bitna pitanja, pa i ona nacionalnih manjina, jer je ta ustavna odredba potvrđena i poslednjim izmenama.
Slično mišljenje imaju i u opozicionoj Socijaldemokratskoj partiji, čiji je predsednik Glavnog odbora, Josip Leko, ocenio da treba razvijati standard nacionalnih manjina, ali da je loša politika prema kojoj bi Srbi trebalo ponovno da budu konstitutivan narod, prenosi HRT. "U svakom slučaju nije u interesu harmonizacije hrvatskog društva i ta politika je već poražena u Hrvatskoj, ali i u svetu neće dobiti podršku", rekao je Leko.
Potpredsednik SDSS-a Milorad Pupovac kaže da je iskustvo Srba kao konstitutivnog naroda u Hrvatskoj 1990-ih godina kompromitovano, te upozorava da Srbi imaju novi položaj u novim okolnostima koje su definisane Ustavom i Zakonom. "Srbi u Hrvatskoj to nisu diskutovali, oni imaju preča posla, a to su njihova građanska, njihova ljudska i njihova manjinska prava, to da budu ravnopravni građani u Hrvatskoj, to da budu priznati kao novonastala manjina", rekao je Pupovac.
Ministar za dijasporu Srbije Srđana Srećkovića izjavio je da je legitiman zahtev da se za Srbe u Hrvatskoj traži status konstitutivnog naroda, ali da je dug put do ostvarenja tog cilja. Srećković je naveo da su, nakon ukidanja statusa konstitutivnog naroda 1990. godine, Srbi u Hrvatskoj najbrojnija manjina u toj zemlji i pored činjenice da je njihov broj sada tek oko 200.000 duša. "Upravo zbog toga naš legitiman zahtev jeste da tražimo status konstitutivnog naroda u ovoj zemlji. Međutim, realno gledano, dug je put do ostvarenja tog cilja", rekao je Srećković za "Danas".
Hrvati u Srbiji nikada nisu bili konstitutivni narod, dok Srbi u Hrvatskoj to jesu bili. Takodje je broj Srba u Hrvatskoj znacajno veci u odnosu na broj Hrvata u Srbiji (narucito proporcionalno), cak i nakon etnickog ciscenja, pardon, "brilijantno izvedene vojne operacije Oluja u kojoj nije pocinjen ni jedan zlocin, a i ako je pocinjen pocinio ga ne neki civil"!
Pa Hrvati su u Nato, još malo u EU (još 3 god) i Srbi tamo uživaju sva prava, vratili su izbeglice i omogućili im normalan život, vratili su stanarska prava za oko 100.000 Srba, penzije koje im duguju su im isplatili, niko im više ne kamenuje kuće i ne razbija aute, ravnopravno se zapošljavaju kao i Hrvati, nema diskriminacije po nacionalnoj osnovi, za ratne zločine prema spisku koji su dostavili Malovićki traže samo 1.549 Srba ( http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/hrvatska-dostavila-spisak-sa-1.549-osoba-_236149.html ) plus još one koji se pojave sa nekog tajnog spiska - a sve to da bi se izbeglice mogle slobodno vratiti u svoj zavičaj, ma milina jedna... Hrvatska je prava obećana zemlja za Srbe! Daleko smo mi od tih Evropskih standarda stvarno...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Vlasti Belorusije pritvorile su više od 100 članova porodica političkih zatvorenika u novom talasu hapšenja uoči predsedničkih izbora, zakazanih za januar.
Nemački kancelar Olaf Šolc razgovorao je danas telefonom sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o ratu u Ukrajini, prvi put u poslednje dve godine, saopštila je Vlada Nemačke.
Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.
Francusko tužilaštvo traži pet godina zatvora za desničarku Marin Le Pen jer tvrdi da je u Nacionalnom frontu trošila javni novac za zapošljavanje asistenata u EP koji su u stvari radili za stranku.
Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.
Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.
Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.
Predsednik RS Milorad Dodik optužio je danas glavnog tužioca BiH Milanka Kajganića da po političkom nalogu iz Sarajeva i od međunarodnog faktora u BiH, stoji iza podizanja optužnice protiv njega.
Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.
Izvršni direktor Tesle i platforme Iks Ilon Mask i bivši republikanski kandidat za predsednika SAD Vivek Ramasvami vodiće Ministarstvo za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa.
Ruski sud osudio je na pet godina zatvora lekarku pedijatra iz Moskve koju je majka jednog od njenih pacijenata optužila da je kritikovala ruski napad na Ukrajinu prilikom jednog pregleda.
Moskovski sud izdao je nalog za hapšenje sudije Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Hajkela Ben Mahfuda pod optužbom za "nezakonito zatvaranje", prenosi danas Radio slobodna Evropa.
Kineska policija saopštila je da je 35 osoba poginulo, a još 43 povređeno kada je 62-godišnji vozač namerno naleteo automobilom među ljude koji su vežbali u sportskom centru u kineskom gradu Džuhaju.
Socijaldemokratska stranka Nemačke (SPD) i Demohrišćanska unija CDU/CSU dogovorile su se oko datuma prevremenih parlamentarnih izbora koji bi trebalo da se održe 23. februara sledeće godine.
Avion američke kompanija Spirit erlajns nije mogao da sleti u glavni grad Haitija Port-o-Prens jer je na njega otvorena vatra sa zemlje, pa je preusmeren u Dominikansku Republiku.
Komentari 7
lala
novosađanka
Budale!
Mlađa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar