Protest u organizaciji sindikata Adedi je prvi veliki štrajk otkako je Grčka izašla iz programa međunarodne finansijske pomoći u avgustu. Sindikat, koji zastupa oko pola miliona zaposlenih u javnom sektoru, traži da vlada, predvođena levičarskom strankom Siriza, povuče odluke o smanjenju plata i penzija i povećanju poreza koje su bile deo tri programa pomoći od 2010. godine.
"Zahtevamo da se ukine zamrzavanje plata, da se povećanjem od dva do tri odsto okonča njihovo desetogodišnje smanjenje i da se ponovo uvede isplata 13. i 14. plate", rekao je predsednik Adedija Joanis Paidas, aludirajući na dva godišnja bonusa koji su ukinuti 2010. godine za vreme vlade socijalista.
"Pošto Cipras kaže da se država vraća u normalu, želimo pristojno povećanje plata", dodao je Paidas.
Radnicima u javnom sektoru su zarade smanjene do 40 odsto kumulativno otkako je Grčka prvi put zatražila finansijsku pomoć od Evropske unije i MMF-a 2010. Od početka 2010. do sredine 2018. godine, Grčka se oslanjala na sredstva od preko 260 milijardi evra koja su joj pozajmili partneri iz evrozone i Međunarodnog monetarnog fonda.
Zaposleni u javnom sektoru su jutros održali protestni marš u centru Atine, ali je odziv bio mali. Učešće radnika u demonstracijama i učestalost štrajkova je opadalo tokom godina. Mnogi poslodavci odbijaju zaposlenima od plate zbog učešća u protestima.
Grčka i dalje ima ograničenja u pogledu toga na šta može da troši jer u srednjoročnom periodu mora da ostvaruje primarni budžetski suficit u visini od 3,5 odsto od svoje godišnje proizvodnje, prema programu o nadzoru poverilaca. Grčka privreda se smanjila za oko četvrtinu tokom osmogodišnje krize. Sada se vratila na staze rasta, a stopa nezaposlenosti je pala na 18 odsto u odnosu na rekordni nivo od skoro 28 odsto 2013. godine, mada je i dalje najviša u zoni evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar