Šešelj podnosi tužbu protiv svedoka
Šešelj je u zahtevu na 100 gusto kucanih strana obradio 44 osobe, od toga 40 koje su svedočile u sudnici i četiri koje su dale iskaze a da se nisu pojavila u sudnici, rekao je Krasić na konferenciji za novinare.
"Tokom pretresa u sudnici je saslušano 80 svedoka i od toga 11 svedoka veštaka, što znači da bi 69 svedoka trebalo da budu očevici, a od 69 njih, 40 je dalo lažni iskaz", naveo je Krasić. Prema njegovim rečima, za osobe koje su u svojstvu svedoka dale lažni iskaz predviđene su sankcije kao i za nepoštovanje suda, i to kazna zatvora u trajanju do sedam godina i 100.000 evra novčane kazne.
Krasić je rekao da će 7, 8, i 9. marta Haški tribunal odlučivati po takozvanom pravilu 98 bis, prema kojem je, prema njegovim rečima, jedina moguća oslobađajuća presuda za Šešelja. On je rekao da bi postupak protiv lidera radikala zbog nepoštovanja suda, koji je počeo 22. februara, trebalo da bude nastavljen u maju ili junu.
Krasić je najavio da će Šešelj izvesti 10 svedoka odnosno lica koja su obavestila javnost da su po nalogu tužilaštva svedoci protiv Šešelja, iako ona ne žele da budu svedoci niti da im se krije ime i prezime.
Šešelju se sudi za zločine protiv čovečnosti i povrede ratnog prava i običaja u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993. godine, a 21. januara 2009. dodatno je optužen za nepoštovanje Tribunala zbog obelodanjivanja imena i drugih ličnih detalja tri svedoka čiji je identitet, po nalogu pretresnog veća, bio zaštićen od javnosti.
On je 24. jula 2009. osuđen na 15 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda i ta kazna mu je potvrđena 19. maja 2010, a 4. februara 2010. je drugi put optužen zbog objavljivanja u knjizi podataka o 11 zaštićenih svedoka.
Šešelj se dobrovoljno predao Tribunalu u februaru 2003, a suđenje mu je počelo novembra 2007.
Komentari 2
realan
janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar