Šef države Bedži Kaid Esebsi "odlučio je da produži vanredno stanje od 6. januara do 4. februara, posle razgovora s premijerom i predsednikom Parlamenta", navodi se u saopštenju. Zvaničnik koji nije želeo da mu se navede ime rekao je da će ovo produženje verovatno biti poslednje u očekivanju da parlament usvoji predlog zakona koji reguliše uvođenje vanrednog stanja.
Sada se vanredno stanje primenjuje na osnovu ukaza iz 1978. godine, iz vremena prvog predsednika Tunisa Habiba Burgibe (1956-1987).
Novo produženje usledilo je dan posle antiterorističke operacije na zapadu zemlje u kojoj su ubijena dvojica osumnjičenih ekstremista sakrivenih u kući u Dželmi u oblasti Sidi Buzid. Krajem decembra zabeleženi su noćni sukobi u više gradova na nerazvijenom zapadu zemlje posle samospaljivanja novinara koji je želeo da ukaže na nejednakost u zemlji.
Vanredno stanje uvedeno je 24. novembra 2015. godine posle napada u centru Tunisa na autobus predsedničkog obezbeđenja, kada je ubijeno 12 pripadnika obezbeđenja. Za napad je odgovornost preuzela Islamska država.
Tokom 2015. bilo je još dva napada Islamske države na turiste, u muzeju Bardo u Tunisu i u turističkoj zoni u Susu na istoku u kojima je ubijeno ukupno 60 ljudi (59 turista i jedan policajac).
Od tada se vanredno stanje redovno produžava. Na osnovu vanrednog stanja moguća je zabrana štrajkova i skupova koji mogu da podstiču nerede, kao i uvođenje mera da se osigura kontrola štampe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar