Štrajkovi i u Nemačkoj
Nakon što su između sindikata i poslodavaca propala već dva kruga pregovora o povišici plata, zaposleni započinju štrajkove upozorenja pred treći krug pregovora koji je planiran za 9. i 10. mart u Potsdamu. Štrajk je juče organizovan u nemačkoj pokrajini Zarland, danas se širi na Severnu Rajnu Vestafaliju, a do 9. marta štrajkovi će se proširiti na ulice još 12 nemačkih pokrajina.
Prvi štrajkači, medicinski radnici zaposleni na Univerzitetskoj klinici Bad Homburg, poručuju: "Želimo da damo do znanja da za pristojno odrađeni posao želimo da budemo i pristojno plaćeni." Šef pokrajinskog sindikata Zarlanda, Alfred Štaut smatra da dosadašnji tarifni pregovori nisu propali, već su samo odloženi. "Poslodavci su se sa svojim argumentima samo vrteli u krug. Zato smo prekinuli pregovore. Sada vršimo pritisak da bi poslodavci o svemu još jednom razmislili.I mi ćemo ponovo sagledati situaciju, a ovu borbu za nove uslove rada nastavićemo do 8 marta. Započinjemo je ovde u Zarlandu, i videćemo šta to nakon pregovora 11. marta možemo da ostvarimo", kaže Štaut.
Medicinskom osoblju univerzitetske klinike u Bad Homborgu juče su se pridružili i pokrajinski nastavnici, radnici na održavanju puteva, šumari. Svi oni zahtevaju linearno povećanje plate za tri odsto uz dodatnih pedeset evra.
Nezadovoljni radnici u javnim službama nemačkih pokrajina, na ulice su izlazili i 2006. godine, a tada je štrajk trajao 111 dana.
"Nije isključeno da se isti scenario ponovi i u 2011. godini, bude li i treći krug pregovora opet pao u vodu", poručuju sindikalci koji na pregovorima zastupaju interese 600.000 zaposlenih u javnim službama 14 nemačkih pokrajina.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar