Otpuštanja su usledila posle protesta hiljada radnika ranije ovog meseca u glavnom gradu Daki i oko njega, rekla je Kalpona Akter iz Centra za radničku solidarnost Bangladeša. Jedan radnik je ubijen, a više od 50 je povredjeno u sukobima za vreme protesta u oblastima Ašulija, Daka, Gazipur i Savar.
Kalpona Akter je navela da su stotine radnika suočene sa optužbama za pljačku i vandalizam i neki su čak optuženi za pokušaj ubistva. Prema njenim rečima, više od 50 radnika je uhapšeno, a mnogi su pobegli iz svojih iznajmljenih domova u industrijskim zonama.
"Mi smo saznali da je najmanje 5.000 radnika otpušteno, a prava cifra bi do sada mogla da bude oko 7.000", rekla je Akter i dodala da su mnogi radnici maltretirani.
Predsednik Udruženja proizvodjača i izvoznika odeće iz Bangladeša Sidikur Rahman izjavio je da ne zna tačno koliko radnika je izgubilo posao, ali tvrdi da ni jedna nevina osoba nije suočena s pravnim problemima. Kako je rekao, u industriji imaju nedostatak radnika i ni jedan vlasnik nema razloga nekog da otpusti bez valjanog razloga.
Bangladeš ima najveću izvoznu industriju tekstila posle Kine. Vlada je u novembru podigla minimalnu mesečnu zaradu za radnike u tekstilnoj industriji na 8.000 taka (96 dolara) sa 5.300 taka (63 dolara). Radnici nisu sa tim zadovoljni, tražili su više kao i primenu drugih povoljnosti koje su vlasti najavile.
Sindikati i grupe aktivista traže da minimalna mesečna plata bude 193 dolara, ali vlasnici fabrika kažu da su pod ogromnim pritiskom da obezbede cene koje traže globalni brendovi. Ta industrija izvozi odeću u vrednosti od oko 30 milijardi dolara godišnje, uglavnom za Evropu i Severnu Ameriku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Jank9
Kika Bibić
H&m
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar