VIDEO: Liturgija završena nakon tri meseca, sveštenici zaštitili porodicu od deportacije

Bila je to jedna od najdužih verskih ceremonija ikada zabeleženih, trajala je duže od tri meseca i uključivala je skoro 1.000 sveštenika.
Međutim, u sredu je neprekidna liturgija u holandskoj crkvi završena nakon što su organizatori potvrdili kako porodica izbeglica, koje su svoje sklonište pronašle unutar crkve, neće biti deportovana iz zemlje.
 
Sveštenici su iskoristili arhaični holandski zakon koji brani policiji da prekida versku službu, pa je sveštenstvo u crkvi Betel u Hagu od 26. oktobra vodilo neprekidnu liturgiju kako bi sprečili da pet članova jermenske porodice Tamrazjan ne bude poslato azad u Jermeniju.
 
Sveštenici iz čitave Evrope došli su u Betel kako bi učestvovali u službama, često vodeći i članove svojih kongregacija, a više od 250.000 ljudi potpisalo je peticiju da bi se promenio zakon zbog kog bi stotine porodica poput ove mogle da budu izbačene iz države.
 
Pokret je gotovo pa reakcija na postupke nacionalista koji se sve češće nalaze u vladama i parlamentima širom Evrope, od Austrije, Mađarske i Italije, do Velike Britanije, pa čak i Francuske, Nemačke, Holandije i Švedske.
 
"Ovo je tek početak. Nadam se da je ovo novi put za crkvu, novi način uticanja na društvo i dizanja glasa za sve one najranjivije", kaže Derek Stegeman, jedan od organizatora koji je služio i kao portparol porodice. "I dalje postoji mnogo tenzija unutar našeg društva i velika polarizacija stavova", kaže.
 
Crkva je odlučila da liturgija može da prestane nakon velikog kompromisa između četiri stranke koje čine koaliciju na vlasti. Stranke su se dogovorile da 700 porodica sa popisa za deportaciju (iako mnoge u Holandiji žive više od decenije), mogu ponovno da izlože svoje slučajeve i zatraže da se ukine odluka o deportaciji.
 
Troje dece i njihovi roditelji sada mogu bez problema da izađu u javnost, iako će im baza ostati u crkvi, dok se i formalno ne reši njihova situacija.
 
Otac Sasun, majka Anuš i deca Hajarpi (21), Vardui (19) i Sejran (14) napustili su Jermeniju pre gotovo devet godina, nakon što je Sasun primio pretnje smrću zbog svog političkog aktivizma. Šest godina povlačili su se po sudovima, država je dva puta pokušala da ih deportuje, a sud je dva puta rekao da mogu da ostanu. No, treća presuda nije bila u tom tonu pa se porodica sklonila prvo u crkvu severno od Haga, a onda u Betel.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet