Izveštaj o sveobuhvatnoj evropskoj industrijskoj politici o veštačkoj inteligenciji i robotici koje je ranije usvojio Odbor za industriju, istraživanje i energetiku, prihvatio je u utorak velik broj poslanika, njih 572, odbilo 54, a suzdržanih po tom pitanju bilo je njih 45.
Ešli Foks, predstavnik iz evropskih konzervativaca i reformista (ECR), rekao je tokom rasprave da veštačka inteligencija treba da ima čoveka u središtu što znači da njeno korišćenje mora da poveća ljudske sposobnosti, a ne da ih zameni.
U izveštaju se navodi da se veštačka inteligencija može primeniti u različitim sektorima u kojima je standardizacija od velike važnosti, kao što su pametna proizvodnja, robotika, autonomna vozila, virtuelna stvarnost, analiza podataka kao i u sektoru zdravstva i pružanju pomoći.
Međutim, prema anketi Eurobarometra iz maja 2017, građani EU-a se i dalje ne osećaju prijatno pri pomisli na korišćenje robota u svakodnevnoj zdravstvenoj zaštiti. Imajući u vidu tu činjenicu, Parlament poziva države članice da razviju strategije i kampanje s ciljem podizanja nivoa svesti o prednostima upotrebe robota u svakodnevnom životu.
Evropski parlament je prihvatio u decembru prošle godine i predlog uredbe o uspostavljanju novog programa Digitalna Evropa i osiguravanju najmanje 9,2 milijarde evra za sprovođenje programa u novom višegodišnjem finansijskom okviru od 2021. do 2027, kojim će se, između ostalog, razvijati računarstvo visokih performansi i veštačka inteligencija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar