Kenija uvela smrtnu kaznu za lovokradice

Slonovi i nosorozi su najugroženije vrste u Keniji, njihove kljove i rogovi čine ih metama lovokradica. Doživotna kazna ne plaši dovoljno, pa vlasti pooštravaju kaznenu politiku do maksimuma.
Kenija uvela smrtnu kaznu za lovokradice
Foto: Pixabay
Nezakonito je ubiti životinju ugrožene vrste u Keniji, a prema Aktu o zaštiti prirodne sredine (Wildlife Conservation Act) iz 2013. godine kazna za prekršioce je od 200.000 dolara do doživotnog zatvora. Izgleda da ni to nije dovoljno da bi se odvratili lovokradice i krijumčari, piše sajt Heltypets.
 
Stoga je vlast odlučila da pooštri kazne - do maksimuma. Lovokradice će se ubuduće u Keniji usresti sa pretnjom smrtne kazne.
 
Krivolov u Africi je visokoorganizovani kriminal. Lovci se služe najnovijom tehnologijom da pronađu i odstrele životinje a prođu neopaženo - od opreme za noćno izviđanje, do niskoletećih helikoptera i bacača raketa.
 
Nova kazna izazvala je različite reakcije - pohvale od onih koji smatraju da će u suprotnom sve ugrožene vrste biti izlovljene i tako nestati i pokude od onih koji se generalno protive smrtnoj kazni kao nepouzdanoj i nemoralnoj.
 
Krivolov je u Keniji u opadanju otkako je globalno pojačana pažnja na uslove života divljih i ugroženi vrsta, kao i lokalno sprovođenje zakona i zaštite. U poređenju sa vremenom 2012. i 2013. godine, krivolov je pao za 85 odsto kod ubijanja nosoroga i 78 odsto kod slonova. Ali, i pored toga, životinje su ugrožene.
 
Crni nosorog je u Keniji spao ispod 1.000 životinja, a populacija slonova na 34.000. Prošle godine ilegalno je ubijeno 69 slonova, što je brojka koja bukvalno poništava prirodni priraštaj, kažu u organizaciji "Spasite nosoroge" (Save the Rhino).
 
Slonovi su atraktivni za krijumčare zbog slonovače, od koje se pravi nakit, religijske figurice i slično za Daleki istok. Prema podacima Afričke fondacije divljeg sveta (African Wildlife Foundation, AWF), do 70 odsto ilegalne slonovače završi u Kini, gde se prodaje po 2.000 dolara za kilogram. Kina je zabranila trgovinu od 1. januara ove godine, ali crno tržište postoji.
 
Slična je stvar i sa rogovima nosoroga, koji se uz to smatraju i lekovitima u slučajevima impotencije, groznice, kancera... Naravno, pošto su sastavljeni od keratina, kao i ljudski nokti, takva moć ne postoji. I pored toga, rog nosoroga može da košta i 60.000 dolara za kilogram, što je skuplje od zlata (44.000 dolara za kilogram).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • xy

    13.03.2019 12:05
    ...i mislila sam da su ovi sto ubijaju te prelepe zivotinje impotentni...mozda kazna kastracijom?
  • YES

    10.03.2019 08:38
    YES
    Bravo,prava mera!
  • :/

    09.03.2019 13:28
    -
    Fenomenalno mi je kako su vegani pacifisti i sta-ti-ja-znam, a militantnije i fanaticnije ljude sam video samo medju verskim fanaticima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Srbiji Milanović dobio više glasova

Među biračima koji su u drugom krugu izbora za predsednika Hrvatske glasali u Srbiji, više glasova dobio je aktuelni predsednik i kandidat opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović.

Austriji preti kazna Evropske unije

Nekada hvaljena zbog fiskalne discipline, Austrija rizikuje da bude kažnjena od strane Evropske komisije (EK) zbog prekomerne javne potrošnje od 2024. do 2026. godine.

Jak zemljotres u Meksiku

Jak zemljotres, magnitude 6,2 pogodio je jugozapad Meksika, saopštio je Američki institut za geofiziku (USGS), a za sada nema izveštaja o žrtvama ili šteti.