Rijad: Policija blokadama sprečila proteste
Policija je blokirala ulice i postavila kontrolne punkteve u gradu, i kontrolisala vozila i građane oko glavne džamije gde se veliki broj ljudi okupio za molitvu.
Prema izjavama očevidaca, policija je prisutna na raskrsnicama a helikopteri nadleću grad. Demonstranti se nisu pojavili do podneva i prisustvo policije se polako smanjilo.
Na istoku zemlje, policija je u četvrtak pucala da bi rasterala demonstrante u gradu Katif gde živi šiitska manjina. Najmanje troje demonstranata i jedan policajac su ranjeni. Iako su protesti do sada bili ograničeni na manja okupljanja na istoku, aktivisti su ohrabreni pobunama u regionu koje su zbacile dugogodišnje vladare u Tunisu i Egiptu. Oni su organizovali grupe na Internetu koje su pozivale na proteste danas u Rijadu.
Nemiri koji bi eventualno izbili tokom protesta u Saudijskoj Arabiji potresli bi svetsko tržište zbog značaja izvoza nafte iz te zemlje. Nerazumevanje između vlasti i manjinskih šiita koji čine 10 odsto stanovništva je uobičajeno u Saudijskoj Arabiji, ukazuje AP. Šiiti se žale na diskriminaciju, tvrdeći da im je onemogućen pristup ključnim mestima u vojsci i državnim službama i da ne dobijaju ravnopravan deo bogatstva zemlje.
Prozapadno orijentisana kraljevska porodica je zabrinuta da bi protesti otvorili prostor za šitsku silu Iran da zauzme jače pozicije i optužila je strance u zemlji da pripremaju demonstracije koje su zakonom zabranjene. I pored zabrane protesta i upozorenja da će snage bezbednosti žestoko reagovati, demonstranti su zahtevali oslobađanje političkih zatvorenika i izašli na ulice u četvrtak, drugi dan za redom u Katifu.
Nekoliko stotina demonstranata, od kojih su mnogi nosili maske da ne bi mogli biti identifikovani, marširao je noću tražeći "slobodu za zatvorenike". Policija formirana u kordon ispalila je suzavac a potom i otvorila vatru zbog čega se masa razišla, tvrdi jedan očevidac. Drugi očevidac navodi da su demonstranti bacali molotovljeve koktele i kamenice sa krovova na policiju.
Dominantno sunitska Saudijska Arabija pokušava da prenebregne nemire koji su doveli do odlaska sa vlasti lidera Egipta i Tunisa prethodnih nekoliko nedelja. Prošlog meseca ultrakonzervativna vlada objavila je sprovođenje do sada nezabeleženog paketa ekonomskih mera vrednog 36 milijardi dolara koji će Saudijcima omogućiti stambene kredite bez kamata, pomoć nezaposlenima i oproštaj dugova. U isto vreme vlada je saopštila da su demonstracije zabranjene u kraljevstvu, zato što su u suprotnosti sa islamskim zakonima i društvenim vrednostima i najavila da su snage bezbednosti ovlašćene da reaguju u potpunosti da bi sprovele zabranu.
Visoki komesarijat UN za ljudska prava pozvao je u petak Saudijsku Arabiju da poštuje pravo na slobodu mirnog okupljanja povodom poziva preko društvenih mreža na demonstracije pod nazivom "Dan gneva".
"Zabrinuti smo onim što može da se kasnije danas dogodi u Saudijskoj Arabiji, gde je situacija veoma zategnuta", izjavio je novinarima u Ženevi portparol Visoke komesarke UN za ljudska prava Rupert Kolvil. On je rekao da Visoki komesarijat UN kao i u sličnim situacijama na Bliskom istoku, poziva saudijske vlasti i demonstrante da pokažu uzdržanost, kao i na poštovanje "prava na slobodu mirnog okupljanja i slobodu izražavanja".
SAD, koje su glavni saveznik Saudijske Arabije, ponovo su u četvrtak pozvale na poštovanje slobode izražavanja nakon incidenta u kojem su tri osobe povređene u delu zemlje gde živi šiitska manjina. Za sada neidentifikovani organizatori demonstracija traže uspostavljanje izabranih institucija umesto sadašnje Šure, konsultativnog saveta čije članove imenuje kralj, i formiranje vlade koju sada takođe određuje kralj.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar