Oblak treće nuklearne katastrofe u istoriji sve bliže Rusiji
Američki nuklerani stručnjak Džozef Sirinsioni izjavio je danas da je nesreća u japanskoj nuklearnoj centrali Fukušima jedna od tri najteže u istoriji i da bi mogla nastati potpuna katastrofa ako dođe do potpunog topljenja jezgra reaktora.
"Ovo će ostati zabeleženo kao jedan od tri najveća nuklearna incidenta, ako stane na ovome", rekao je Sirinsioni za CNN. "Ako se nastavi, ako ga ne stave pod kontrolu i ako od delimičnog topljenja jezgra dođe do potpunog topljenja, to će biti potpuna katastrofa".
On je zamerio japanskim vlastima što su dale delimične i protivrečne informacije o zbivanjima u nuklearnoj centrali Fukušima.
Četvoro radnika povređeno u eksploziji u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima 1, koja je oštećena u jučerašnjem zemljotresu. Vlasti u Tokiju odlučile su da prošire zonu evakuacije oko ove nuklearke iako kontejner rekatora nije oštećen u eksploziji. Do sada je, prema proceni japanskih medija, evakuisano 300.000 ljudi.
Najmanje tri žitelja jednog japanskog grada u blizini nuklearne elektrane u kojoj se dogodila eksplozija, bilo je izloženo radijaciji. To su mediji javili danas, dok jača strahovanje od velikog radioaktivnog curenja prouzrokovanog zemljotresom koji se u petak dogodio na severoistoku Japana.
Radioaktivni oblak iz zemljotresom i eksplozijom oštećene nuklearne centrale u Japanu, mogao bi da dođe do ruskog poluostrva Kamčatka za manje od 24 sata, navodi agencija RIA-novosti izjave zvaničnika sa Kamčatke.
Japan: reaktor nije oštećen
Kontejner nuklearnog reaktora centrale "Fukušima 1" u kojoj se danas dogodila eksplozija, nije oštećen, saopštio je portparol japanske vlade koji je dodao da je nivo radijacije čak opao.
Portparol vlade Jukio Edano rekao je, pozivajući se na Tokijsku elektro-kompaniju (Tepco) koja upravlja ovim postrojenjem, da metalni kontejner reaktora nije pretrpeo "nikakvu štetu" u eksploziji. U zgradi gde se nalazi reaktor danas se, dan posle razornog zemljotresa, dogodila eksplozija u kojoj je povređeno četvoro radnika.
Toplota u nuklearnom reaktoru je rasla zbog prekida sistema hlađenja usled potresa. Iz predostrožnosti japanska vlada je proširila zonu za evakuaciju oko reaktora sa prvobitnog radijusa od 10 kilometara na 20 kilometara.
Japanski premijer Naoto Kan je na konferenciji za štampu sazvanoj četiri sata posle eksplozije pozvao stanovnike da budu smireni i rekao da se preduzimaju sve potrebne mere predostrožnosti. "Preduzimajući čvrste mere učinićemo sve što možemo da niko nema zdravstvene probleme", rekao je Kan. Ranije je saopšteno da povređeni radnici nisu životno ugroženi.
Na svom internet sajtu, Kjodo navodi da je nivo radijacije izmeren za jedan sat bio jednak količini zračenja prihvatljivog na godišnjem nivou, odnosno da je 20 puta veći od dozvoljenog. Prethodno je saopšteno da je sinoć izmerena radijacija bila 1.000 puta veća od dozvoljene. Pozivajući se na TEPCO, agencija navodi da su povređeni radnici pokušavali da otklone kvarove koje je izazvao snažan zemljotres koji je juče pogodio Japan. TEPCO je saopštio i da je do eksplozije došlo usled pratećih potresa koji su usledili posle zemljotresa.
Komentari 12
Sad
lucia
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar