Sporazum je potpisan u glavnom gradu Čilea na ceremoniji zatvorenoj za novinare i u prisustvu norveškog kraljevskog para, Haralda Petog i Sonje Haraldsen, koji borave u poseti Santijagu.
Direktor muzeja Kon-Tiki u Oslu Martin Bijel izjavio je da je u zajedničkom interesu da predmeti budu vraćeni ali je dodao da će iz tehničkih razloga proces vraćanja dela trajati duže vreme.
Potpisivanju sporazuma je prisustvovao i sin norveškog istraživača Tor Hejerdal mlađi, koji je 1995. godine bio sa ocem na Uskršnjem ostrvu.
Norveški istraživač (1914-2002) postao je svetski poznat 1947. godine zbog ekspedicije Kon-Tiki, jer je na splavu plovio od Perua do ostrva Polinezije kako bi istraživao narode Okeanije.
Čile takođe pregovara s Britanskim muzejom u Londonu o vraćanju jedne od džinovskih statua takođe odnete sa Uskršnjeg ostrva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
BB
Ali tek je taj osecaj je jos izrazeniji kada se poseti British Museum u Londonu. Sta su sve englezi "sacuvali" od propadanja to je neverovatno. Ukljucujuci mnoge relikvije iz Partenona. Sacuvali od turaka koji nisu marili. To je tacno ali sada bi trebalo da vrate mnogo sto sta maticnim zemljama. Italijani su vratili neki obelisk Eritreji pre 20-tak godina.
Pozz iz bela sveta
V
Kad se setate po npr Metropolitenu, pored toga stop ste srecni jer mozete da vidite to sto gledate, sa druge strane je i prisutan osecaj nepravde prema mestu porekla predivnih eksponata.
Verovatno je veliki deo eksponata na ovaj nacin sacuvan od nemara, nebrige, kradje, itd, ali verujem da treba da se vrati u zemlju odakle je eksponat svaki.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar