Šipke u reaktoru Fukušima potpuno otkrivene
Gorive šipke u reaktoru broj dva japanske nuklearne elektrane Fukušima ponovo su "potpuno otkrivene", što pojačava strah od topljenja jezgra, preneli su danas lokalni mediji.
Pritisak vazduha u elektrani oštećenoj zemljotresom, na 250 kilometara severno od Tokija, iznenada je porastao jer je merač pritiska greškom bio isključen, prenela je nacionalna medijska kuća NHK. To je blokiralo dotok vode za hlađenje reaktora, nakon čega su kontrolne šipke ostale potpuno izložene izvan vode oko 23 časa po lokalnom vremenu.
Havarija u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukušima je "gora nego u američkoj nuklearki "Ostrvo tri milje", ali nije toliko velika kao u ukrajinskom Černobilju", ocenio je danas Andr Klod Lakost, zvaničnik francuske Agencije za nuklearnu bezbednost (ASN).
"Imam osećaj da je havarija viša od nivoa pet i verovatno na nivou šest", rekao je Lakost i dodao da je njegova ocena o stepenu havarije u elektrani Fukušima-Daiči usledila posle razgovora sa japanskim kolegama, prenela je agencija AFP.
U međuvremenu je Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila da je Japan zvanično zatražio da ovo telo UN pošanje ekspertski tim kao pomoć u rešavanju nuklearne krize.
Udruženje za negovanje energetsko-ekološke i tehnološke svesti „ENEKONIT Centar“ saopštilo je da u nuklearnoj elektrani Fukušima Daići, prema najnovijem izveštaju japanske Federalne kompanije za električnu energiju, posle katastrofalnog zemljotresa primarna zaštitna zgrada i reaktorski sud nisu oštećeni.
Evropska komisija danas je zatražila sazivanje vanrednog sastanka Međunarodne agencije za atomsku energiju (AIEA) sledeće nedelje u Beču, povodom nuklearne
krize u Japanu.
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar