U tekstu nazvanom "Balkanski snovi", britanski list navodi da Skoplje, Tirana i ostali koji žele u EU pažljivo posmatraju da li će evropske zemlje, tradicionalno neprijateljski raspoložene prema širenju Unije, popustiti.
Nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron nagovestili su u ponedeljak, na berlinskom samitu čiji su domaćini bili, da Severna Makedonija i Albanija, kao i Srbija, Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, treba da načine veći napredak u reformama, navodi FT.
Iznoseći skeptičan stav Francuske prema proširenju Unije, Makron je rekao da Pariz želi da vidi poboljšanja u oblasti vladavine prava i bezbednosnim, ekonomskim i socijalnim pitanjima, piše list.
Kako se navodi, neke zemlje EU koje su više naklonjene zapadnobalkanskoj šestorki smatraju da je ovonedeljni samit lidera Zapadnog Balkana, Hrvatske, Slovenije, Francuske, Nemačke i EU u Berlinu bio greška. One su naročito zabrinute zbog negativne poruke upućene vladi Severne Makedonije, koja je preuzela veliki rizik organizovanjem referenduma o promeni imena zemlje u cilju rešavanja dugogodišnjeg spora sa Atinom.
Diplomate strahuju, dodaje FT, da bi negativna odluka o otvaranju pregovora o članstvu sa Skopljem i Tiranom mogla da odvrati balkanske lidere od sprovodjenja ključnih reformi i da pojača ruski i kineski uticaj u regionu sve većih političkih neizvesnosti.
Britanski list navodi i da rastu teritorijalne tenzije izmedju Srbije i Kosova i dodaje da je kosovski predsednik Hašim Tači ove nedelje rekao da su podele unutar EU i izmedju evropskih država i SAD povećale rizik od obnove etničkih sukoba na Balkanu.
Odluka o otvaranju pregovora sa Skopljem i Tiranom odložena je prošle godine do okonačanja izbora za Evropski parlament, usled zabrinutosti Francuske, Danske i Holandije da bi takva odluka pre izbora mogla da doprinese jačanju antimigrantskih, krajnje desnih partija. Oblaci nad zemljama koje teže članstvu u Uniji mogli bi da se razidju posle izbora za Evropski parlament koji će biti održani od 23. do 26. maja, dodaje Fajnenšel tajms.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
mirko
Мунгос
„Слушајте, ми Срби смо врло заостали народ. Како као такви да улазимо у ЕУ. Него лепо да ми замрзнемо преговоре, да ви одете кући, а ми да мучимо своју муку, све дотле док не достигнемо степен интелигенције ЕУ. Када достигнемо ваш степен интелигенције, ми ћемо сами да се јавимо и да конкуришемо“:
Када би то чули Европљани, одмах, за десет дана, Европски Парламент би изгласао Пријем Србије у ЕУ. Парламентарци би прихватили Демократски Дефицит, наравно. Као у случају Бугарске, Румуније, Чешко-Словачке,….. ецтра…..ецтра,
Неким тајним каналима, Украјински председник Јанукович је то чуо, па је 2014. отказао преговоре са ЕУ. Шта се десило: (сви смо видели). Европске Парламентарке су делиле сендвиче демонстрантима у Украјини.
И тако је Јанукович успео да Украјину уведе у ту земљу дембелију.
Живот пише романе.
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar