Šta je s hemijskim oružjem u Libiji?

Sateliti zapadnih sila otkrili su lokaciju gde je smešteno oko 10 tona bojnog otrova iperita, u pustinji južno od Sirte u Libiji.
Sateliti zapadnih sila otkrili su lokaciju gde je smešteno oko 10 tona bojnog otrova iperita, u pustinji južno od Sirte u Libiji.

Ukoliko bi libijski lider odlučio da ga upotrebi, mogao bi ubiti puno Libijaca, navodi se, ali i konstatuje da američki zvaničnici takav napad ne smatraju verovatnim. Bez obzira na to, neki bivši libijski zvaničnici i evropski lideri izražavaju zabrinutost da bi nepredvidljivi Gadafi mogao da upotrebi taj gas za terorisanje Bengazija, piše "Vašington post".

Takve izjave pokrenule su Organizaciju za zabranu hemijskog oružja, koja je u okviru Ujedinjenih nacija, i koja nadgleda libijsko dobrovoljno uništenje bojnih otrova, da traži od Tripolija garanciju da svoje zalihe drži bezbedno i da ih ne koristi. Libijski ambasador u toj organizaciji, Ahmed Hasan Ahmed Valid, vojni oficir obučavan za protivhemijsku zaštitu u Rusiji i Srbiji, odgovorio je da "situacija u vezi sa hemijskim oružjem da bude uništeno ostaje nepromenjena i pod kontrolom".

Više američkih zvaničnika kažu da se pomenuta lokacija pažljivo posmatra, a jedan, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da su pripremljeni vojni planovi za uništenje zaliha, ako bude neophodno. Libija je do nedavno bila na putu da sama uništi preostale zalihe do 15.marta, u mestu Rugava, više od 210 kilometara južno od Sirte. Kanisteri sa iperitom sada sadrže polovinu arsenala koji je libijska vlada otkrila 2004. godine, kada se generalno odrekla oružja za masovno uništenje.

Taj proces je, međutim, zaustavljen u februaru, zbog kvara na sistemu za hlađenje u mobilnoj hemijskoj fabrici, smeštenoj pored garaže, gde je iperit trebalo da bude uništen. Petina iperita je očvrsnula zbog starosti i neupotrebljiva je, a ostalo je u obliku tečnosti i teorijski bi se moglo upotrebiti iz aviona i helikoptera, iako uz ogroman rizik po pilote. Libija je uništila svih svojih 3.500 prijavljenih specijalnih raspršivača.

Pola de Sater, bivši pomoćnik državnog sekretara koja je u vreme admisitraciije Džordža Buša nadgledala napore za eliminaciju libijskog programa za proizvodnju oružja za masovno uništenje, kaže za ono što je preostalo da nije baš ništa, "ali skoro da je tako".

Neki vladini analitičari su skeptičcni da je Libiija zaista prijavila sve svoje hemijsko oružje, ali drugi se ne slažu. Portparol Stejt departmenta je precizirao da je državna sekretarka Hilari Klinton, kada je rekla da Gadafi ima "preostalog hemijskog oružja i još nekih gadnih stvari", imala na umu hemijske agense, "a oni su na sigurnom".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kockica

    20.03.2011 19:33
    Vec vidjeno
    Bajata propagandna zvaka, izgovor za obicnu agresiju na suverenu zemlju, Gadafi im je do juce bio dobar za biznis ali je nesto puklo izgleda. Britanci su najveci agresori u istoriji Adlof ne moze ni burek da im nosi..
  • TT

    20.03.2011 09:28
    istorija
    se ponavlja. oružje za masovno uništenje drž nedaj, "vidi frenk ima i nafte, isto kao i u kuvajtu, iraku..."

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet