Hiljade poljskih nacionalista protestovalo je ispred američke ambasade u Varšavi zbog toga što Amerika vrši pritisak na Poljsku da obezbedi restituciju za Jevreje čije su porodice izgubile imovinu za vreme Holokausta.
Među demonstrantima bilo je ekstremnodesničarskih grupa i njihovih pristalica. Oni su rekli da SAD nemaju prava da se mešaju u poljske stvari i da američka vlada stavlja "jevrejske interese" iznad interesa Poljske.
Nacionalisti navode da je Poljska bila velika žrtva nacističke Nemačke za vreme Drugog svetskog rata i da nije fer tražiti od Poljske da daje odštetu jevrejskim žrtvama kada Poljska nikad nije dobila odgovarajuće kompenzacije od Nemačke.
Među ekstremnodesničarskim političarima koji su predvodili marš bili su Januš Korvin Mike i Gžegož Braun koji su se udružili u ekstremnodesničarsku koaliciju za izbore za Evropski parlament. Zaustavljanje traženja restitucije za Jevreje jedan je od njihovih prioriteta uz borbu protiv, kako oni kažu, "homopropagande".
Poljska je bila centar evropskog jevrejskog života pre Holokausta a većinu od 3,3 miliona poljskih Jevreja ubile su okupatorske snage nacističke Nemačke. Nemci su takođe progonili hrišćane Poljake, koji su ubijani u masakrima i koncentracionim logorima.
Mnogi Poljaci i danas smatraju da njihove patnje svet nije dovoljno priznao dok jesu patnje Jevreja u Holokaustu, i često podležu nečemu što se naziva takmičenje u žrtvama, navodi AP.
Protest u Varšavi usmeren je protiv američkog zakona 447 o nadoknadi preživelima Holokausta. Predsednik SAD Donald Tramp potpisao ga je prošle godine i prema zakonu Stejt department treba da podnese izveštaj američkom Kongresu o tome dokle se došlo sa restitucijom jevrejske imovine ukradene ili oduzete za vreme Holokausta u desetinama zemalja.
Demonstranti u Poljskoj kažu da bi plaćanje nadoknada uništilo poljsku privredu.
Međutim, jevrejske organizacije, posebno Svetska jevrejska organizacija za restituciju, traže kompenzacije za one koji su preživeli Holokaust i njihove naslednike, smatrajući da je to deo pravde za stanovništvo koje je bilo podvrgnuto genocidu.
Poljska je jedina zemlja u EU koja nije usvojila zakone koji regulišu kompenzacije za ukradenu imovinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Restitucija ce opet da uzrokuje antisemitizam, narocito sto je evidentno da ugrozava ekonomsku stabilnost mnogih .
Jevrejski naslednici traze pravdu tako sto ce drugima oduzeti neko pravo?
Nepravda nikada nije pomogla pravdi...
Između 1945-1947, na oko 110 lokacija širom Poljske, Poljaci su pobili blizu 2.000 Jevreja povratnika iz koncentracionih logora. Pobijeni su mahom oni koji su se vratili u rodna mesta i zahtevali od Poljaka da im vrate imovinu koju su ovi prisvojili nakon što su Jevreji deportovani u logore. Poljaci su vrlo dobro znali gde Nemci vode Jevreje i verovali su da niko od njih neće preživeti i vratiti se kući. Međutim, deo Jevreja je preživeo i vratio se, zahtevajući da im se vrate stanovi, lokali, pokradene stvari. Poljacima nije padalo na pamet da to vrate nazad pa su ih ubijali. U Poljskoj je posle rata donesen zakon o povraćaju imovine Jevrejima. Postojao je rok od 3 godine po kojem su Jevreji mogli da lokalnim vlastima podnesu pismeni zahtev za povraćaj imovine. Pošto su ih Poljaci koji su im uzurpirali imovinu ubijali, nije više bilo živih koji bi podneli zahtev. Mnogi su tako bili i zastrašeni pa su još i pre isteka roka za podnošenje zahteva za povraćaj imovine emigrirali za Ameriku, Kanadu, Australiju.... plašeći se za svoj život. Sada potomci tih koji nisu stigli da podnesu zahtev jer su ubijeni od strane Poljaka, kao i potomci onih koji su iz straha 1947. pobegli iz Poljske, traže da se imovina vrati zakonitim naslednicima. Sada potomci tih Poljaka uzurpatora i ubica demonstriraju protiv zakona o restituticiji jevrejske imovine. Treba malo znati i istoriju a ne samo sedeti u 4 zida i srbovati uz Parove, Pink, Zadrugu misleći da si tako popio svu pamet sveta.
„Onda su Poljaci poceli da ih ubijaju kako ne bi morali da im vrate oteto.“
Када су Немци капитулирали, није имао ко да убија Јевреје, па су Пољаци преузели њихову улогу и почели да убијају Јевреје у специјалним невидљивим логорима.
Американци и Руси су то мирно посматрали, мислили су да Пољаци лече Јевреје повратнике у специјалним санаторијумима.
А онда је дошао чика Сорош, и спасио све Јевреје, и оне који су имали златне зубе, и оне који нису имали златне зубе.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Rusija je nastavila vazdušne udare na istok i jug Ukrajine, objavili su regionalni zvaničnici posle jednodnevnog uskršnjeg primirja koji je predložio predsednik Rusije Vladimir Putin.
Jedan bik izazvao je incident u španskom gradu Arkos de la Frontera u provinciji Kadiz, kada je probio bezbednosnu ogradu i izašao iz arene za borbu bikova.
Gradonačelnica Pariza An Idalgo kandidat je za funkciju visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice, a za to je dobila podršku francuskog predsednika Emanuela Makrona.
Vulkan Marapi u Indoneziji, koji se nalazi u provinciji Zapadna Sumatra, ponovo je eruptirao, izbacujući vulkanski pepeo do 1.000 metara iznad svog vrha, prenela je VNA.
Američki predsednik Donald Tramp je na svojoj društvenoj mreži "Trut Soušal" uputio neuobičajenu čestitku za Uskrs, koju je iskoristio da napadne "lude levičare" i svog prethodnika Džoa Bajdena.
Podgoričanin Danilo Mandić (35) predao se sinoć policiji nakon što je, kako se sumnja, tokom incidenta u centru grada ranio sugrađane Darka Perovića i Arisa Turkovića.
Kompanija DHL ekspres saopštila je da obustavlja isporuku paketa u SAD, vrednijih od 800 dolara, zbog značajnog povećanja birokratije na carini posle uvođenja novog sistema o carinama.
Izraelski ministar finasija, ultradesničar Becalel Smotrič, zatražio je da se potpuno okupira Pojas Gaze i, kako je rekao, "ako se pokaže neophodno da se uvede vojna uprava".
Crnogorska policija je u dve odvojene akcije zaustavila i privela krijumčare alkoholom koji su dolazili iz pravca Srbije i zadržala jednog srpskog državljanina u automobilu koji potražuje Interpol.
U brazilskoj državi Maranjao uhapšena je tridesetpetogodišnja žena osumnjičena da je ubila sedmogodišnjeg dečaka koji je pojeo otrovano uskršnje čokoladno jaje koje je poslala njegovoj porodici.
Dvojica belgijskih tinejdžera optužena su u utorak za krijumčarenje divljih vrsta nakon što su ih kenijske vlasti zatekle s hiljadama mrava spakovanih u epruvete, piše CNN.
Carina Zambije saopštila je da je uhapsila državljanina Indije koji je pokušao iz zemlje da iznese više od dva miliona dolara u gotovini i pola miliona dolara u zlatu preko aerodroma u Lusaki.
Ruska vlada stavila je van snage sporazum o saradnji u Barencovom moru i evro-arktičkom regionu, potpisan sa Norveškom, Švedskom i Finskom 2007. godine.
Eksperti Irana i SAD razgovaraće o detaljima mogućeg sporazuma o nuklearnom programu Teherana, rekao je danas iranski ministar inostranih poslova Abas Aragči posle druge runde pregovora u Rimu.
Oko sto osoba na traktorima blokiralo je danas puteve u centru Turske pridruživši se novim antivladinim demonstracijama u organizaciji glavne opozicone socijaldemokratske partije CHP.
Komentari 6
mm
Jevrejski naslednici traze pravdu tako sto ce drugima oduzeti neko pravo?
Nepravda nikada nije pomogla pravdi...
@ Мунгос
Мунгос
Када су Немци капитулирали, није имао ко да убија Јевреје, па су Пољаци преузели њихову улогу и почели да убијају Јевреје у специјалним невидљивим логорима.
Американци и Руси су то мирно посматрали, мислили су да Пољаци лече Јевреје повратнике у специјалним санаторијумима.
А онда је дошао чика Сорош, и спасио све Јевреје, и оне који су имали златне зубе, и оне који нису имали златне зубе.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar