Japan: Zagađene namirnice
Kako su saopštili eksperti IAEA, ustanovljeno je jasno radioaktivno opterećenje mleka u regionu Kavamata, 46 kilometara od nuklearke Fukušima, i spanaća i maslina južno od Fukušime, na teritoriji prefekture Ibaraki.
Kod mleka je u više proba ustanovljen radioaktivni izotop Jod 131 u količini od 900 do 1.500 bekerela po litri (bq/l), preneo je ekspert Gerhard Prel. Granična vrednost kod koje japanske vlasti odvraćaju od korišćenja je kod 100 bq/l kod dece i 300 bq/l kod odraslih. Mleko je opterećeno i Cezijumom 137, pri čemu je vrednost od 18,4 bq/l, daleko ispod granične vrednosti od 300 bq/l za odrasle potrošače.
Masline u Ibarakiju su kontaminirane Jodom 131 u količini od 1.100 d 6.100 bq/kg. Granična vrednost određena za bezbednost potrošača je kod 2.000 bq/kg. Takođe je Cezijum 137 pronađen u maslinama u količini od 5 do 480 bq/kg, pri čemu je granična vrednost 500 bq/kg.
Sa 8.400 do 15.000 bq/kg daleko je prekoračena granična vrednost Joda 131, koja je određena do 2.000 bq/kg, kod spanaća. Kod Cezijuma su vrednosti ispod granice od 500 bq/kg, to jest između 230 i 520 bq/kg.
Kada je reč o pijaćoj vodi izmerene vrednosti, na 46 mernih stanica, bile su ispod dozvoljenih.
Japanske vlasti će odluku o zabrani prodaje namirnica iz ovog regiona morati da donese na osnovu preporuka Svetske zdravstvene organizacije i Organizacija UN za poljoprivredu i namirnice, istakao je specijalni savetnik generalnog direktora IAEA Jukija, Grehem Endru.
Generalni direktor IAEA Amano zakazao je za sutra vanredni sastanak Saveta guvernera, izvršnog tela ove organizacije UN.
On će na sednici, kako je najavljeno, izvestiti 35 predstavnika o poseti Japanu i razgovorima sa japanskim vlastima, koje je imao tokom vikenda.
IAEA je takođe saopštila da su reaktori 5 i 6 u centrali "Fukušima Daići" sada su u bezbednom stanju o čemu više možete čitati u posebnoj vesti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar