Grojsman je podneo ostavku prošle nedelje posle inauguracije novog predsednika, što znači da sadašnja vlada ostaje narednih meseci do prevremenih izbora.
Samo 97 poslanika, od potrebnih najmanje 226, glasalo je za to da se prihvati ostavka Grojsmana, na tom mestu od aprila 2016.
Grojsman je podneo ostavku prošle nedelje, pozivajući se na neslaganje sa novim šefom države Volodimirom Zelenskim, bivšim komičarem koji je osvojio ubedljivu pobedu na prošlomesečnim predsedničkim izborima.
Zelenski je odmah posle inauguracije zakazao prevremene parlamentarne izbore za 21. juli u nastojanju da više njegovih pristalica uđe u parlament kojim sada dominiraju pristalice bivšeg predsednika Petra Porošenka.
"Zahvaljujem vam se", rekao je Grojsman posle glasanja. On je pre toga rekao da je spreman da prihvati svaku odluku parlamenta. Grojsman je rekao da namerava da učestvuje u prevremenim izborima 21. jula.
Prema ukrajinskom zakonu vlada nije obavezna da podnese ostavku posle promene predsednika ali to mora obavezno da učini posle izbora novog parlamenta.
Grojsman će prema tome nastaviti da obavlja svoju dužnost do formiranja nove parlamentarne većine koja će imenovati novu vladu.
Uprkos otporu parlamenta ukrajinski predsednik Zelenski danas je tražio od poslanika da otpuste tri zvaničnika bliska bivšem predsedniku Porošenku - ministra spoljnih poslova Pavla Klimkina, minista odbrane Speana Poltoraka i šefa službe bezbednosti SBU Vasila Gritsaka, prenosi AP. Nije još zakazan datum za to glasanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar