Najbrojniji su Poljaci, njih više od 100.000 je podnelo zahtev, slede Rumuni, oko 90.000 i Italijani, više od 70.000. Oko 26.500 Francuza je zatražilo stalni boravak u Velikoj Britaniji, prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Oko 3,8 miliona građana EU trenutno živi u Velikoj Britaniji, oni treba da traže status stalnog boravka da bi mogli da nastave da rade ili primaju socijalne doprinose kada zemlja zvanično izađe iz Evropske unije.
Izlazak Britanije iz EU, prvobitno određen za 29. mart, odložen je za 31. oktobar pošto su britanski poslanici tri puta odbili da usvoje sporazum o razlazu usaglašen između premijerke Tereze Mej i evropskih zvaničnika.
Prema tom sporazumu, zasnovanom na principu reciprociteta, predviđa se da Evropljani koji žive u Britaniji i oko 1,2 miliona Britanaca koji se nalaze u zemljama EU mogu da nastave da studiraju, rade, dobijaju socijalne doprinose i dovode svoje članove porodice posle razlaza.
Nezavisno od toga da li će Britanija izaći iz EU sa sporazumom ili bez njega građani EU imaju najmanje do 31. decembra 2020. da podnesu zahtev o stalnom boravku, navelo je Minsitarstvo unutrašnjih poslova.
"Građani EU su naši prijatelji, susedi i kolege. Kakav god da je ishod Bregzita želimo da oni ostanu", naveo je u saopštenju britanski ministar unutrašnjih poslova Sađid Džavid.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
London Boy
ex chapman
sa druge strane moram da priznam da je velika razlika između Engleza među kojima se ja krećem i onih "drugih Engleza" koje oni zovu working class, iako to nema veze sa radom ili neradomm, niti materijalnim stanjem - već sa kućnim vaspitanjem. te "druge" ja gledam da izbegavam - od takvih ljudi sam i pobegao iz Srbije
Adolf Mikić
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar