"Ideja je da dođe lično na ovo mesto i konstatujen kraj radova na kupoli betonskom "sarkofagu" za zaštitu od oštećenog reaktora", rekla je za Frans pres Izabel Dimon, francuska ambasadorka u Ukrajini.
Zaštitna kupola, projekat vredan dve milijarde evra koji je finansirala međunarodna zajednica, trebalo bi da štiti postrojenje i sprečava radijaciju u narednih 100 godina. Projekat je realizovala Novarka, zajednička kompanija francuskih grupa Buig i Vansi (Bouygues, Vinci).
Le Drian je takođe obišao i napušteni, sada "fantomski" grad Pripjat blizu centrale, da konstatuje šta je ostalo posle katastrofe iz 1986, i govorio je o projektu razvoja solarnih centrala u Černobilju. Prva takva centrala izgrađena je 2018. godine.
Nuklearna centrala u Černobilju se krivicom osoblja pregrejala i zapalila aprila 1986. godine, što je do sada najveća nuklearna nesreća u svetu. Posle eksplozije reaktora zagađena je ogromna oblast u Ukrajini i Belorusiji, koje su u to vreme bile deo Sovjetskog Saveza. Zagađenje je zahvatilo i mnoge krajeve Evrope i izazvalo paniku pojačanu ćutanjem sovjetskih vlasti o prirodi i razmerama nesreće.
Prvi zaštitni oklop nuklearne elektrane u Černobilju, koji sadži 400.000 kubnih metra armiranog betona, postavljen je posle katastrofe i trebalo je da traje između 20 i 30 godina, ali su prvi radovi na njegovom pojačanju počeli još 1999. godine.
Tri neoštećena reaktora centrale nastavila su da rade posle katastrofe, ali poslednji je zatvoren 2000. godine, što je obeležilo kraj svake industrijske aktivnosti u Černobilju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar