Hrvatska gubi 330 miliona evra godišnje zbog falsifikata

Godišnji gubitak po stanovniku u Hrvatskoj procenjuje se na 95 evra godišnje, dok je na nivou Evropske unije 110 evra.
Hrvatska gubi 330 miliona evra godišnje zbog falsifikata
Foto: Pixabay (ilustracija)
Hrvatska godišnje gubi 2,5 milijardi kuna (330 miliona evra) prihoda od prodaje u ključnim privrednim sektorima zbog falsifikovanja i piratstva, a na nivou Evropske unije gubici su i do 451 milijardu kuna, odnosno 66 milijardi evra, pri čemu je najviše oštećen sektor odeće, procenjuje kancelarija Evropske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO).
 
EUIPO je pratio privredni uticaj falsifikovanja u 11 ključnih privrednih sektora u Uniji od 2012. do 2016. godine.
 
Istraživanjem su obuhvaćeni sektori kozmetičkih proizvoda i lične nege, odeće, obuće i modnih dodataka, sportske robe, igračaka i igara, nakita i satova, ručne torbe i prtljage, snimljene muzike, žestokih pića i vina, farmaceutskih proizvoda, pesticida i pametnih telefona, prenosi Aljazeera Balkans.
 
Decentralizirana agencija Evropske Unije sa sedištem u Alicanteu procenjuje da se u Hrvatskoj zbog krivotvorenja i piratstva godišnje izgubi 330 miliona evra, što čini 10,7 posto prodaje u navedenih 11 sektora.
 
Stotine hiljada radnih mesta manje
 
Na nivou EU-a gubitak prihoda u prodaji iznosi i do 66 milijardi evra.
 
Gubitak po stanovniku u Hrvatskoj procjenjuje se na 95 evra godišnje, dok je na nivou EU-a taj iznos veći od 110 evra.
 
Pritom se gubi gotovo 4.000 radnih mesta u Hrvatskoj, a širom EU-a i do 468.000, upozorio je izvršni direktor EUIPO-a Kristijan Arhambo.
 
"Rast i stvaranje radnih mesta u Evropi zavise od industrijskih sektora, poput 11 sektora na kojima je sprovedeno istraživanje. No, našim istraživanjem pokazalo se kako krivotvorenje i piratstvo mogu ugroziti radna mesta i rast. Proveli smo ovu analizu i veći deo našeg istraživanja u svrhu je podrške tvorcima politika u pronalasku rešenja ovog problema", rekao je Arhambo.
 
Dodao je da je analiza, takođe, usmerena na potrošače u EU-u i ukazivanje na "privredne posledice krivotvorenja i piratstva na širem nivou".
 
EUIPO je, uz analizu ponude krivotvorenih proizvoda i piratskih sadržaja, proučavao i potražnju, odnosno spremnost građana Unije za konzumiranje proizvoda i usluga kojima se povređuje pravo intelektualnog vlasništva.
 
Gubici u sektoru odeće i lekova
 
Niže cene, pristupačnost i nizak stepen društvene stigme povezane s takvim aktivnostima glavni su podsticaji potrošačima za kupovinu falsifikovanih proizvoda i nezakonit pristup sadržaju zaštićenom autorskim pravom, navodi se u izveštaju o statusu povrede prava intelektualnog vlasništva za 2019.
 
Najveće godišnje gubitke prihoda u prodaji Hrvatska beleži u sektoru odeće - 124 miliona evra i lekova - 115 miliona eura.
 
Visoke gubitke najmlađa članica EU-a beleži još u sektoru pametnih telefona i to 45 miliona evra, kozmetike - 37 miliona evra, kao i vina i žestokih pića 15 miliona evra.
 
Ali u poređenju s prvom analizom iz 2018. ažurirana analiza pokazuje da su na nivou EU-a smanjeni gubici u većini sektora, osim u sektorima odeće, obuće i modnih dodataka, kao i kozmetičkih proizvoda i lične nege.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Otkriven zvanični uzrok smrti Džina Hekmana

Zvanični uzrok smrti glumca Džina Hekmana je, prema nalazima Kancelarije medicinskog istražitelja u Novom Meksiku, zapušenje krvnih sudova srca i teške hronične hipertenzivne promene na bubrezima.