Sporove je pred hrvatskim sudovima pokrenula slovenačka Ljubljanska banka. Veliko veće od 17 sudija sutra će razmatrati prihvatljivost ove tužbe, u kojoj Slovenija tvrdi da su hrvatski sudovi "nepravični, nedovoljno nepristrasni i diskriminatoski".
Nakon sednice, sud će početi sa raspravama, koje će se održati u privatnom postupku.
Odluka o prihvatljivosti tužbe će biti doneta u kasnijoj fazi, navodi se u informaciji suda.
Tužba Slovenije se tiče ponašanja sudskih i izvršnih vlasti u Hrvatskoj u vezi sa imovinom i potraživanjima Ljubljanske banke dd, deoničkog društva osnovanog prema slovenačkom pravu i njene glavne filijale Ljubljanska banka Zagreb u Hrvatskoj, u kontekstu raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), naveo je Evropski sud.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Мунгос
Да би могли мало да развијемо дискусију, морам колегама да кажем да овај Суд није суд Европске Уније. Ово је суд неких 47 потписника неке Европске конвенције који су прихватили оно наше старо „Кадија Те тужи, Кадија Те суди.“. И Србија је у том замешатељству сама себе делегирала. И Русија….. Русија се нешто копрца….
На пример, када би ово у наслову био спор са Србијом, Европски Суд за Људска Права уопште не би имао дилеме како треба пресудити.
Међутим, када је у питању спор између Словеније и Хрватске, верујте да онај апаратчик из Европског суда гута кнедле. Све док не добије налог у ком правцу треба да иде судска одлука.
Stari i Mladi
Odakle vama informacija da je Srbija platila za nuklearku? Da li su to neke srpske lovačke priče? platili su HR i SLO zajedno. Pola pola i nitko drugi.
Nebojša
Nije to tako jednostavno. Evo kopirano iz drugog portala.
Lj banka je poslovala u HR. Sa rapsadom SFRJ, ostala je duzna par 100 milijona tadasnjih DM stedisama u HR. Sa druge strane, LJ banci su pravna lica sa teritorije HR dugovala visestruku sumu gore pomenutu kao dug stedisama. SLO i HR potpisu sporazum o sukcesiji, po kome svaka novonastala drzava odgovara za pravna lica na svojoj teritoriji. Tako, da je sa potpisom preuzela dug prema stedisama, a LJ banka je izgubila potrazivanja prema pravnim licima , koja su njij dugovala od kreditiranja. U medjuvremenu, HR se predomislila, i hoce da prevali dug stedisama na SLO, a u isto vreme dug HR pravnih lica prema LJ banci ne priznaje kao svoj. I tako krsi sporazum o sukcesiji. Koji je u medjuvremenu postavljen pod pitanje legalnosti, jer je sud u Strasburu visestruko presudio u korist stedisa i protiv SLO. Nadam se, da je sad razumljivije sve.
Pike
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar