Ovim potezom SDS je izazvala veliku buru u javnosti kada su se na društvenim mrežama pojavile fotografije bilborda, uz tekst:"25. jun, čestitamo Dan državnosti. SDS". Prema novodima, sporni bilbord se nalazi u Ljubljani, piše Blic.
Raspad SFR Jugoslavije i uvod u rat koji je odneo na desetine hiljada života, započeo je referendumom koji je održan 23. decembra 1990. godine u Sloveniji. Završetak glasanja doneo je rezultate u kojima se čak 95 odsto Slovenaca odlučilo da glasa za samostalnost. Ti rezultati su stvorili Osnovne ustavne povelje o suverenitetu i nezavisnosti Republike Slovenije 25. juna 1991. godine i na taj način je jednostrano ozvaničena nezavisnost te zemlje.
Dva dana kasnije, jedinice JNA su bile rešene da po cenu rata ne dozvole takav epilog i razbijanje SFR Jugoslavije, pa je 27. juna 1991. godine došlo do sukoba snaga JNA i novoformirane slovenačke teritorijalne odbrane, na čijem čelu su se nalazili Janez Janša i Igor Bačvar. Sukob koji je trajao desetak dana, odneo je više od 60 života vojnika, dok je ranjeno više od 300, a na kraju je rezultirao povlačenjem JNA, podsetio je Blic.
Sa nekoliko meseci razlike, na sličan korak su se odlučili i Hrvati koji su na referendumu održanom 19. maja 1991. godine sa 94,7 odsto glasova takođe doneli odluku da se odvoje iz federacije, a zvanično proglašenje Socijalističke Republike Hrvatske od strane Sabora, dogodilo se 8. oktobra iste godine.
Nakon toga, došlo je do sukoba između Srba, Hrvata i Bosanaca koji su eskalirali sve do konačnog zaključenja mira Dejtonskim sporazumom koji je potpisan u Parizu 14. decembra 1995. godine.
Zbog svega navedenog, na društvenim mrežama su potez Janeza Janše okrakterisali kao neukusan i neumesan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Pf
Мунгос
Ово је писао нека незналица. Или намерно поставља дезинформацију. Перфидни безобразлук.
У време сукоба, Босанци нису постојали.
То су били Муслимани. И још су, погледајте попис.
А Босанци су трећа генерација Муслимана, назив је присвојен тек од пре неку годину. Не у време сукоба. Прво је био један прелазни период звани Бошњаци. Није јасно зашто им се Бошњаци више не свиђају.
Žuti pa onda Crveni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar